Podle průzkumu, který zveřejnila nezisková organizace Maltézská pomoc, v takové zabezpečení na stáří věří ve Zlínském kraji asi třicet procent lidí: Jenže téměř třetina dětí se však o své rodiče podobně starat nechystá.

Průzkum dále ukázal, že zhruba osm procent lidí je rozhodnuto umístit své rodiče v domově pro seniory.

Například vedoucí Domova pro seniory U Moravy v Kroměříži Radovan Ředina ale nemyslí, že by případů, v nichž se lidé o své rodiče postarat nechtějí, nějak přibývalo.

„Můžu to vypozorovat pouze třeba z frekvence návštěv příbuzných, to je však mnohdy ovlivněno vzdáleností rodiny. Nelze si na to udělat nějaký objektivní názor, jestli ta mladší generace tu starší více zanedbává. Za tu dobu, co u seniorů pracuji, bych ale neřekl, že došlo k nějakému výraznému zhoršení," zhodnotil pro Kroměřížský deník ředitel.

Naopak velkou oporu spatřuje v rodině například důchodkyně Alena Zmeškalová.

„Poté, co mi umřel manžel, si mě syn s manželkou vzali k sobě domů. Sama už bych byt neutáhla, jsem jim za to vděčná. Nemám velké zdravotní problémy, takže tolik starostí se mnou zase snad nemají," míní žena z Kroměříže.

Mladí pak navzdoru průzkumu často věří, že bude v jejich silách se o rodiče na stáří postarat.

„Jsou ještě oba dost mladí, takže je na to zatím čas. Teď by byl možná trochu problém rodičům výrazně pomoci, protože sami zakládáme se ženou rodinu. Rozhodně by se to ale nějak udělalo, ve štychu bych je určitě nenechal," tvrdí třeba pětatřicetiletý Luboš Zapletal.

Podobného názoru je i sedmadvacetiletá Lucie Králová. „Rodiče se o mě starali celý život a i dnes by pro mě udělali první poslední, když by bylo potřeba. Nechci ale říct, že jim to dlužím, na stáří se o ně prostě postarám ráda," konstatovala mladá žena.