S úklidem historického pietního místa začnou dobrovolníci podle organizátorů už v pátek. „Pomohou hřbitov zbavit plevele, který obrůstá náhrobky známých osobností i zcela anonymních lidí, jejichž jména na deskách často zbrousil zub času,“ přiblížil vedoucí projektu Milan Vasil z pražského Sdružení dobrovolných aktivit.

Podotkl také, že na holešovském hřbitově jsou pochovány osobnosti jako rabi Šach, poslední tamní rabín Jakob Freimann nebo spisovatel Max Winder.

Cizinci přijedou opět po roce také pomoci s úklidem tamního hřbitova

Zahraniční dobrovolníci se při své čtrnáctidenní návštěvě zapojí také do příprav festivalu Týden židovské kultury, který začíná v neděli. „Za to jim bude odměnou hlavně navázání nových přátelských vztahů a kontaktů s českou a především židovskou kulturou u nás,“ doplnil Vasil.
Ústředním tématem letošního ročníku Týdne židovské kultury budou ostatně Židé v zámoří. „Během festivalu budou návštěvníci moci zhlédnout devětadvacet akcí,“ informoval Jiří Richter z pořádajícího sdružení Olam – Společnost Judaica Holešov.

Ze známých osobností na festival opět zavítají spisovatel a pedagog Arnošt Lustig či vrchní zemský rabín Karol Sidon. Kromě koncertů budou náplní festivalu i přednášky, výstavy či projekce filmů. Vstup na všechny akce je zdarma, detailní program festivalu je na internetových stránkách www.olam.cz. Po celý týden bude festival dokumentovat režisér a kameraman Oliver Morgenstern.

Židé se do Holešova přistěhovali po roce 1454, když byli vyhnáni z královských měst. Holešovský rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice na Zlínsku. V polovině 19. století žilo v Holešově 1 700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté.
V roce 2001 se skupina nadšenců chopila myšlenky oživit odkaz holešovských Židů a uspořádala první ročník festivalu. Akce se zpravidla koná na přelomu července a srpna v historické Šachově synagoze, v kině Svět i v prostorách holešovského zámku.

Loňského ročníku se například zúčastnil dramatik Arnošt Goldflam nebo norská hudebnice Bente Kahan. Vystavovala zde i izraelská výtvarnice Orit Hofschi. V prvních rocích se festival zabýval například mystikou, promítal se i film Schindlerův seznam, zobrazující příběh lidí, zachráněných za druhé světové války před transporty.