„Naším cílem je zlepšování služeb pro občany. Už loni proto technické služby zajišťovaly sečení kolem dětských hřišť. Vzhledem k dobrým výsledkům byl počet ploch, o které se starají, na tento rok navýšen,“ uvedl místostarosta Karel Holík, který je také jednatelem KTS.

KTS udržují více než pět desítek lokalit kolem dětských hřišť o celkové výměře přes 63 tisíc metrů čtverečních.

„K tomu jim od letoška přibylo zhruba 263 tisíc metrů čtverečních v místních částech Vážany, Kotojedy, Těšnovice, Bílany, Postoupky, Trávník, Zlámanka, Hradisko a Drahlov a také zhruba 122 tisíc metrů čtverečních ve volnočasových areálech Šlajza, Barbořina, Bágrák (Hrubý rybník), Medkovy rybníky, pumptrack a agility,“ vyjmenoval mluvčí radnice Jan Vondrášek. Cena za všechny tyto práce činí pět milionů korun.

Podzámecká zahrada v Kroměříži v říjnu 2023.
Podzámecká zahrada v Kroměříži je uzavřena kvůli havárii na vodovodním řadu

Do loňského roku se o sečení trávy ve městě a místních částech starala společnost Biopas, kde má město poloviční podíl.

„V minulých letech se i kvůli nepříznivému počasí stávalo, že tráva přerostla a nebylo v silách společnosti posekat ji na všech místech včas. Zapojením technických služeb město usiluje o to, aby se tato situace už neopakovala,“ doplnil Holík, který od loňského roku město ve vedení Biopasu zastupuje jako jednatel.

Parkování pro invalidy - ilustrační foto.
V Kroměříži se uvolnila parkovací místa po zemřelých invalidech

Biopas má na starost sečení trávy a likvidaci rostlinných zbytků na území samotné Kroměříže, s výjimkou oblastí, o které se stará KTS. Podle smlouvy Biopas udržuje i biokoridor Barborka a skládku Lutopecny.

„Celkem se jedná o plochu zhruba 645 tisíc metrů čtverečních. Město za tyto práce Biopasu letos vyplatí osm milionů korun,“ poznamenal Jan Vondrášek.

Kroměříž zvažuje umístění radarů na měření rychlosti. Ve hře jsou tři místa. Jedním z nich je i ulice Osvoboditelů ve Vážanech.
Kroměříž zvažuje umístění radarů na měření rychlosti. Ve hře jsou tři místa

Pravidelné sečení zajišťuje správnou funkci trávníku i jeho vitalitu. Díky němu se také omezuje výskyt klíšťat. Na jednotlivých místech je nejčastěji plánováno sečení čtyřikrát za sezonu, v centru Kroměříže pětkrát.

Naopak louky v okrajových částech volnočasových areálů se budou sekat dvakrát (areály samotné čtyřikrát) a v biokoridoru Barborka a na skládce Lutopecny je sečení plánováno minimálně jednou za sezonu. „Sečení začalo v těchto dnech a je plánováno zhruba do konce října,“ uzavřel Holík.