Rytířský turnaj bude připomenutím středověku a doby Bruna ze Schauenburku. Do období raného novověku zavede příchozí návštěva žoldnéřského tábora, vojenské šarvátky z třicetileté války a ukázka dobytí Kroměříže Švédy roku 1643.

V letošním ročníku budou připomenuty také události 20. století – rok 1938 a mobilizace a rok 1943 a boje u Sokolova a osvobození Kyjeva. K vidění bude tradičně historická i současná technika.

Vizualizace plánovaného přístaviště v Kroměříži.
Přemostění a MHD do Trávnických zahrádek. V Kroměříži jednali o stavbě přístavu

„Návštěvníci se mohou těšit například na obrněnou techniku z druhé světové války včetně tanku T-34 a na originály i repliky letadel z druhé světové války včetně Boeingu z roku 1940. Moderní techniku zastoupí například kanónová houfnice Dana,“ popsal ředitel Domu kultury v Kroměříži Pavel Sedláček.

Laserová střelnice a policejní vrtulník

K vidění budou také třeba bojová vozidla pěchoty či hasičské stříkačky a policejní vozidla.

„Pro diváky nejatraktivnější součástí programu jsou dynamické ukázky a scénky. Armáda České republiky představí americké pozorovací drony, hasiči ukázku zásahu a vojáci, policisté a celníci předvedou práci psovodů a jejich čtyřnohých pomocníků v různých situacích. Divácky atraktivní by měla být i laserová střelnice a přílet policejního vrtulníku,“ přiblížil mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek. Připravené budou i stánky s občerstvením a army sortimentem.

Na kroměřížském gymnáziu unikla chemická látka. Z budovy byli všichni evakuováni.
Kroměřížské gymnázium evakuovali, unikla chemická látka. Hasiči zjišťují, jaká

Akce se uskuteční od 10 do 17 hodin. Vstup na akci je zdarma a koná se za každého počasí. Návštěvníky budou tradičně na Den uniformovaných sborů svážet historické autobusy. Zájemci se mohou také svézt historickým motorovým vlakem, kdy letos pojedou čtyři páry vlaků oproti loňským třem.

V pátek bude Ostrá hora

Samotné sobotě a programu na letišti bude předcházet v pátek 6. října odpoledne akce Ostrá hora. „V prostoru bývalého vojenského cvičiště Hvězda nad Těšnovicemi bude možné si prohlédnout tábor vojenské techniky a za dobrovolný příspěvek na pohonné hmoty se zájemci mohou svézt ve vojenských vozidlech,“ informoval mluvčí. Páteční večer pak bude od 20. hodiny v sále Sokolského domu patřit Dobovému plesu, který je zaměřený na historické období první republiky a 2. světové války, ovšem vítáni jsou i návštěvníci v civilu a současném oblečení.

Advent v Kroměříži nabídne sérii čtyř hudebních vystoupení.
Advent v Kroměříži zpříjemní koncerty Radůza, Tomáš Klus i legendární Olympic

Na přípravě Dne uniformovaných sborů se podílejí Dům kultury v Kroměříži, město Kroměříž, spolek Biskupští manové z Kroměříže a Technické muzeum v Brně. Akce se koná pod záštitou Ministerstva obrany ČR. Den uniformovaných sborů patří mezi největší tuzemské přehlídky práce a vybavení armády, policie, hasičů, celníků či klubů vojenské historie.