V Kroměříži čekali v pátek první netrpěliví voliči u volebních místností už před druhou hodinou. Po otevření dveří tak měla volební komise hned spoustu práce.

Například ve volebním okrsku číslo 17 na základní škole Slovan byly k volbám vyčleněny hned čtyři místnosti. Mezi prvními voliči byli Jana Dřímalová a Růžena Hajdušková z Kroměříže. „Nechtěli jsme to nechávat na poslední chvíli, proto jsme tady byli už na druhou hodinu. Už to máme i za sebou," řekla Deníku Jana Dřímalová. Její kamarádka přiznala, že letos byly nuceny svůj volební hlas pozměnit. „Tentokrát jsme volili jinak, než minule. Důvěra je zkrátka pryč," vysvětlila Růžena Hajdušková.

Na kroměřížský Slovan přišel hned v pátek po obědě volit také manželský pár, devětasedmdesá­tiletá Alena Hamžíková a o dva roky starší Jan Hamžík s pravnukem. „Už máme povinnost za sebou. Přišli jsme schválně tak brzy. Nemáme mezi sebou žádné tajnosti, takže vím i koho manžel volil," prozradila Hamžíková.

Volební místnost okrsku číslo 8 na kroměřížském gymnáziu navštívilo zatím do páteční čtvrt na čtyři pouhých sedmačtyřicet z celkových 1031 registrovaných voličů. „Nejvíce jich přišlo hned po druhé hodině, teď je to už volnější. Zatím je ale vše jak má a žádný problém se neobjevil," řekla Deníku předsedkyně volební komise Iveta Pešková.

Ve volební místnosti v Jarohněvicích seděla pětičlenná volební komise, která dohlížela na hlasování voličů. Do pěti hodin přišlo hlasovat čtyřiadvacet lidí.

„Ve volební komisi zasedám už asi po čtvrté a průběh je víceméně vždy stejný. Pár lidí přišlo hned ve dvě hodiny a zbytek chodí tak průběžně. Voličů v Jarohněvicích máme dvě stě čtyřicet," upřesnila členka volební komise Marie Haboňová.

Volby na Kroměřížsku se do pátečního podvečera obešly bez komplikací, podle kroměřížské policejní mluvčí Simony Kyšnerové bylo zatím vše v pořádku.

„Z žádné volební místnosti zatím nemáme hlášen nějaký problém. Mírně byl kvůli těmto dnům navýšen i stav policistů," konstatovala Kyšnerová.

K jednadvacáté hodině navštívilo v pátek všech šestadvacet kroměřížských okrsků 5 506 voličů. Registrovaných jich je celkem 24 170.

„Jedná se o třiadvacet procent z celkového počtu lidí," upřesnil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Dodal také, že ve všech volebních místnostech v Kroměříži bylo během prvního dne voleb všechno v pořádku a nevznikl žádný problém.

Volební místnost ve Střílkách v tamní základní škole navštívilo do sobotního dne do jedenácti hodin celkem osmaosmdesát voličů.

„Na krajské volby si myslím, že je účast docela dobrá, celkový počet voličů je 548. Včerejší den jsme zvládli bez incidentu a vše zatím pokračuje, jak má. S přenosnou urnou jsme doma zatím navštívili jen jednoho voliče," vysvětlila členka volební komise Jana Mertová.

Ve volební místnosti v kroměřížském volební okrsku číslo 8 na gymnáziu se po druhé hodině odpoledne uzamkly dveře a komise začala se sčítáním hlasů. Zapisovatelka Jana Chvátalová, která na volby dohlíží už po sedmnácté, odhadla čas sčítání na dvě hodiny.

„Všechno je v pořádku, teď nás čeká už sčítaní hlasů. Účast byla slabší, takže sčítání odhaduji tak do čtyř hodin," řekla Deníku Chvátalová.

S přenosnou urnou navštívila tamní volební komise celkem jednačtyřicet voličů.

„Za nejstarší voličkou v našem okrsku jsme vyrazili hned v pátek na Riegrovo náměstí. Paní Marie Adamová brzy oslaví už sté narozeniny," poznamenala Chvátalová.