Lidé mohou opět využít amnestie, při nichž jsou smazány dlužné částky za upomínky, osvobození nových čtenářů od poplatků nebo internet zdarma. Každá knihovna mimoto nabízí veřejnosti i vlastní projekty.

Například v Hulíně ctí březen hlavně jako internetový měsíc. „Proto zdarma učíme zájemce, jak používat e–mail nebo jak vyhledávat na webových stránkách. Také pomáháme nezaměstnaným při hledání pracovního místa,“ vyjmenovala Jarmila Zakravačová.

Na šestnáctého a třiadvacátého března dopoledne mají ještě naplánovány zvláštní internetové akce zaměřené na ženy v domácnosti a práci na počítači pro seniory.

„Z jejich strany cítíme docela zájem. Jsou rádi, když mohou například ukázat svým dětem, že odeslat email už pro ně není žádné tabu,“ dodala Zakravačová.

V Knihovně Kroměřížska naproti tomu berou březen více jako měsíc knihy. „Od letošního roku už internet tolik nepropagujeme, v dnešní době to není potřeba. Naopak podporujeme návrat ke knize, ke čtení,“ vysvětlila tamní ředitelka Šárka Kašpárková.

Kromě amnestií se v Kroměříži připravují zejména na jednu velkou událost: Dar dárcům. „Je to přátelské setkání se zástupci neziskových organizací spojené s předáním ocenění, které proběhne sedmnáctého března v pět hodin večer v kroměřížském Kulturním domě,“ upozornila Kašpárková.

Speciální program na březen mají připraveny i další knihovny v regionu. Například v Holešově se mohou zájemci zapojit do celostátních literárních soutěží v rámci kampaně Rosteme s knihou.

„Pro žáky čtvrtých tříd holešovských základních škol máme taky nachystánu soutěž Jak znáš Harryho Pottera. Program doplní také přednášky nebo knihovnické a informační lekce,“ uvedla vedoucí knihovny Irena Železná.