Firmy, které se zabývají odklízením, čekají i letos hodně práce. Zákazníků bude dost

„Zatím jsme tyto problémy neřešili,“ připustil včera šéf hulínské radnice Roman Hoza.

Problém podle něj nastane až ve chvíli, když sníh po natání zamrzne a zledovatělý začne padat dolů. „Tuto nepříjemnost řešíváme především v Poštovní ulici,“ dodal Hoza.

Padání však není jediným problémem. Důvodem, proč si lidé volají firmy, které sníh umějí ze střech odklídit, jsou obavy ze zřícení konstrukce.„Letos nám zatím nikdo nevolal, ale stejně jako loni i letos očekáváme velký zájem,“ potvrdil Marcel Večerka, majitel firmy, která se zabývá mimo jiné i odklízením sněhové masy ze střech.

Vysvětlil, že sníh by se měl z povrchu odklidit tehdy, pokud jeho váha na jednom metru čtverečním přesáhne padesát kilogramů.„Hmotnost závisí na tom, jak mokrý sníh je. Na střeše může ležet vysoká vrstva prašanu a dosahovat sotva poloviční váhy než je limit pro úklid, ale jakmile zaprší, hmotnost může okamžitě velice narůst,“ podotkl Večerka.

V takových případech už je situace nebezpečná pro majitele domů, jejichž trámy ve střeše nejsou stabilní. „Sníh odklízíme buď ručně lopatami, nebo z vysokozdvižné plošiny,“ řekl Večerka.Dodal, že cena ručního odklízení se pohybuje kolem třiceti až čtyřiceti korun za jeden metr čtvereční.

Na odklízení městských budov se podílejí obvykle technické služby nebo hasiči. Ti dobrovolní z Holešova vyjížděli loni asi pětkrát. „Jde o případy, kdy sníh ohrožuje lidi, zasahujeme pak z plošiny,“ potvrdil jejich velitel Martin Horňák.

Profesionální hasiči přicházejí na řadu až v opravdu závažných případech. „Pokud se jedná o zvlášť závažný problém, a neomezuje nás to při vyjíždění k jiným závažným problémům, odklízíme sníh i my,“ dodal mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.Loni se prý jednalo třeba o případ, kdy hrozilo stržení drátů elektrického vedení.

Kroměřížský dům kultury zatím letos sníh netrápí. „Máme plochou střechu, takže nám sjíždění zas tak nehrozí. V případě problému by nám ale pomohly technické služby,“ konstatoval tamní technik Jaroslav Večeřa.

Padající sníh ze své šikmé střechy však už musí letos řešit kroměřížské Arcibiskupské gymnázium.„Letos během chumelenice foukal vítr, takže sněhu na střeše asi moc není,“ soudí ředitel gymnázia Štěpán Bekárek.

Pokud však z okapu visí krápníky, nebo hrozí jiné ledové nebezpečí, řeší to tamní služba. „Na padající sníh pak upozorňujeme ohrazením chodníků tyčemi,“ uzavřel ředitel.