Nikomu se současná politická situace nehodnotí jednoduše, ale všichni jsou si vědomi toho, že prezident Miloš Zeman má jasně dané pravomoci a že jich zkrátka náležitě využívá.

Zklamání z kroku prezidenta neskrývala například Jarmila Číhalová, kroměřížská zastupitelka bez politické příslušnosti.

„Nepovažuji to za vládu odborníků, ale je to opravdu spíše vláda spřízněných lidí kolem pana prezidenta. S tím bohužel vůbec nemohu souhlasit," řekla včera Deníku Číhalová. Radost jí nečiní ani jednotlivá zmíněná jména pro vládu.

„Volila bych jiného premiéra a myslím si, že když koalice měla v tuhle chvíli 101 podpisů, tak měli dostat šanci," dodává zastupitelka.

Nedobrá volba je Zemanovo rozhodnutí i pro holešovského místostarostu Jaroslava Seiferta (TOP 09)

„Jsem z toho asi trochu překvapen, ačkoli se takový vývoj dal očekávat. Jde vyloženě o mocenský boj několika stran v parlamentu a ovládnutí země," míní Seifert. Podle něj se nedá vůbec předpokládat, jak vše dopadne a co to bude znamenat pro budoucnost země.

Podobně to vidí i holešovský zastupitel Pavel Karhan (KDU-ČSL). Zemanův krok je podle něj chybou, volbu premiéra by nechal na většině poslanců, tedy na parlamentu. „Takhle je to absolutně nesmylný krok pana prezidenta a podle toho jak se chová, tak si myslím, že na tom bude trvat a bude vládnout i bez podpory," podotkl Karhan.

K předčasným volbám podle něj možná ani nedojde. „Tomu dávám tak padesát na padesát. Ale dost možná se kvůli tomu neschválí rozpočet a nastane rozpočtové provizorium," upozornil zastupitel.

Svatava Ságnerová (ČSSD) z Holešova vidí nastálé řešení jako legitimní právo prezidenta.

„Má z ústavy dána nějaká práva a povinnosti a legitimně je využívá. Asi 80 procent občanů není spokojeno se současnou vládou a tak je to možná i ze strany prezidenta trochu odpověď na tuto otázku," míní Ságnerová.

Kroměřížská zastupitelka Lea Pískovská (bez politické příslušnosti) má na věc jednak svůj osobní názor: je prý naprosto jedno, kdo vládne, nikdo prostě neměl dostatek odvahy zastavit korupční tendence ve vládě.

„Jako zastupitelka si pak myslím, že politici opravdu nemají zájem o občana. Jde jim jen o to se za dané politické období zviditelnit, zajistit si finance, případně dostat se na nějaký zajímavý politický post," nebere si servítky Pískovská.

Sama prý v současné situaci nemá ze své práce radost a stydí se za to, že je politička.

„Cítím se v tom celorepublikovém měřítku naprosto bezmocná. Byť se snažím sebevíc, výsledků je málo a to, co vykonám, je jen velmi málo vidět," uzavřela zastupitelka.

Za nepolitické osobnosti přidala včera Deníku svůj názor ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková. Sama prý neví zda je lepší takzvaná vláda odborníků, nebo předčasné volby.

„Vzhledem k tomu, jak ta situace vypadá, bude ale asi lepší, když budou volby. Nedovedu si představit, že by vláda měla takto zůstat," dodala Kašpárková.