„Opak je pravdou,“ vyvrátila domněnku vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých krajské hygieny ve Zlíně Ivana Lukašíková.
Trend se však pomalu obrací k lepšímu. Podle Lukašíkové jsou zkušenosti hygieniků z loňska mnohem povzbudivější než v minulých letech. „Loni už kontroloři nezaznamenali závažné nedostatky v podmínkách osobní hygieny, ubytování, či například ve zdravotní dokumentaci,“ sdělila vedoucí.

Až dvoumilionová pokuta

Lajdáctví na táborech přitom může podle zákona pořadatele stát až dva miliony korun. Ve Zlínském kraji se pokuty zpravidla pohybují převážně v řádu sto­ či tisícikorun. Například za nedostatky ve stravování se udělují blokové pokuty do pěti tisíc.

Pro výši sankce je všeobecně zásadní hlavně závažnost pochybení a jeho následky.

„Letos jsme zatím udělili jednu pokutu za dvě stě korun,“ doplnila Lukašíková s tím, že doposud v kraji objevili tři závady.

Naproti tomu minulý rok provedli hygienici v kraji 100 kontrol a nedostatky objevili ve čtyřech případech.

Mezi nejčastější prohřešky v táborovém ubytování patří špatný úklid a kapacitně nevyhovující prostory na osobu. Výjimkou nejsou ani chyby ve způsobu skladování potravin a nedodržení doby spotřeby. Pořadatelé však prý hřeší i v zajištění zdravotní péče. Někteří například ratolestem nevedli správně zdravotní dokumentaci nebo neměli dostatečně vybavené lékárničky. „Stávaly se případy, kdy u pracovníků tábora nepředložili posudky o zdravotní způsobilosti pro práci s dětmi,“ dodala Lukašíková.

Hygienici se během léta podívají na zub bezmála dvěma třetinám táborů. Že jejich práce je důkladná, potvrdila hlavní vedoucí a organizátorka rekreačního střediska Ikaria Březůvky u Zlína Lenka Hájková. Tábor podle ní při důkladném zkoumání obstál.

„Byli u nás asi hodinu a půl a kontrolovali všechno od ubytování přes sociální zařízení a čistotu,“ přiblížila.

Kontrola se podle ní nevyhnula ani kuchyni, kde sledovali například vyčlenění prostor na potraviny či stav lednice.

Pozornému oku hygienika prý neušel ani jídelníček. „Neměla by v něm chybět například ryba či ovoce,“ doplnila Hájková.

Podle vedoucí hygieničky se kontroly dále zaměřují na zajištění zásobování pitnou vodou, režim dne či osobní hygienu.

Pokud mají příbuzní o dění na táboře pochybnosti, mohou hygieniky upozornit.

„Na podněty reagujeme v co nejkratší lhůtě. Oprávněných jich je ale statisticky méně než polovina,“ dodala Lukašíková.

Například Zdeněk Minařík má s tábory pozitivní zkušenosti. „Starší vnučka jezdí na tábor s napajedelskou hudební školou a je spokojená. Mladší vnuk ji navštěvuje také, ale zatím nesplňuje základní podmínku – ještě se mu nechce,“ usmál se.