Těch radnice napříč okresem vydaly už stovky.
Například v Kroměříži jich vydali už asi dvě stě padesát. V porovnání s minulými sněmovními volbami o ně mají letos lidé vyšší zájem.

„U sněmovních voleb v roce 2013 jsme vydali zhruba dvě stě voličských průkazů, letos jich tedy bude více,“ podotkl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Kromě voličských průkazů radnice vyřizuje také žádosti o návštěvy s přenosnou volební schránkou: v případě, že je totiž volič například zdravotně indisponovaný a nechce o svůj hlas přijít, členové komise se vydají za ním. V Kroměříži zatím zaznamenali dvě takové žádosti, je ale možné, že bude návštěv více.

„Žádat mohou občané až do ukončení hlasování, takže se ozývají až v průběhu pátku a soboty – buď volají vedoucí odboru občanskosprávních agend Ivě Bukovské, nebo požádají příbuzní přímo komisi,“ vysvětlil mluvčí.

V Kroměříži už přijali dokonce i jednu žádost o voličský průkaz k lednovým prezidentským volbám. Ten však mohou vydat nejdříve 28. prosince.

Čtyřiadvacet voličských průkazů vydali k pondělnímu datu také v Chropyni. Jejich počet je však oproti minulým sněmovním volbám asi poloviční. Také tam se členové komise vydají za voliči i osobně, zatím evidují asi dvacítku žádostí.

V Chropyni se zároveň s volbami koná také referendum na téma těžby štěrkopísku. Také v něm mají lidé možnost hlasovat i mimo svůj přidělený okrsek, termín pro podání žádosti však končí dnes ve čtyři hodiny.

„Zákon o místním referendu umožňuje vydání obdobného průkazu, jakým je pro volby do Poslanecké sněmovny voličský průkaz. U místního referenda se tento průkaz jmenuje hlasovací průkaz,“ vysvětlila za tamní radnici Dana Jedličková s tím, že o něj zatím nikdo nezažádal.

Po dvanácti voličských průkazech do pondělí vystavili také v Morkovicích-Slížanech i Koryčanech.

Mnoho lidí tedy volby nebere na lehkou váhu.

„Začátek pracovního poměru v Irsku jsem si dohodl tak, abych stihl volby. Na lednové prezidentské jsem ale čekat nechtěl, takže jsem si na radnici podal žádost o voličský průkaz a nechal si ho zaslat na velvyslanectví do Dublinu,“ vylíčil třeba Tomáš Michalčík z Chropyně.

„Mohl jsem to hodit za hlavu, ale protože to tu mám rád a rád bych se sem jednou vrátil, chci i volit,“ dodal.