Zatímco místní politici, kteří straní vládní koalici, skloňují slova jako hazard a nezodpovědnost, zástupci opozice vidí v pádu vlády jediné prospěšné řešení.

Různí se také názory na to, jakým směrem by se teď česká politika měla ubírat. Kroměřížská poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) vidí ve vyslovení nedůvěry počátek politické krize.

„A to považuji v době ekonomických potíží za vrcholně nezodpovědné, což říkám i přesto, že také já mám jisté výhrady k tomu, jak vláda pracuje,“ sdělila Šojdrová.

Podle ní je teď nejdůležitější, aby vláda nadále zvládala své působení v demisi a nezavdala žádné příčiny k tomu, aby se politická krize dál prohlubovala. „Zásadní je, aby nebylo ohroženo čerpání peněz z evropských fondů, na které spousta obcí spoléhá,“ míní poslankyně, která vidí jasné řešení až v dalších volbách.

Šojdrová také požaduje, aby se co nejdříve sešli předsedové koaličních stran s předsedou sociální demokracie a dohodli se na dalším postupu.

„Pan Paroubek sice chce úřednickou vládu, ale vůbec nezmínil, kdo by v ní měl být. Já toto řešení nevylučuji, ale museli by tam být prověření odborníci,“ míní kandidátka na předsednický post lidovců.

Podle holešovského starosty a senátora za ODS Zdeňka Janalíka je svržení vlády v době recese nešťastné. „A to bez ohledu na to, jaká strana je zrovna u moci,“ zdůrazňuje starosta.

Za nejlepší východisko teď považuje předčasné volby, a to v co nejkratším možném termínu, tedy ještě do konce června.

„Bylo by špatně, aby vládla úřednická vláda odborníků. Vždyť ti jsou přece v každé vládě v příslušných resortech,“ odmítá provizorní řešení Janalík.

Opětovné rozdání karet a vláda se silným mandátem naopak podle něj zaručí zemi stabilitu. „A to je hlavní,“ dodal holešovský senátor.

Jeho protějška na kroměřížské radnici Miloše Malého (ČSSD) pád vlády nijak zvlášť netěší, ale vidí v tom jediné přijatelné řešení.

„Bohužel ta současná sestava se všemi zákulisními hrátkami a vrtošivým podhoubím byla dál neúnosná,“ poznamenal Malý.

Argument, že svržení vlády může způsobit v těžkých časech nestabilitu, odmítá. „Právě proto, že je krize, potřebujeme vládu se silným mandátem, která je schopná učinit zásadní kroky,“ konstatoval kroměřížský starosta.

Předčasné volby podle něj nejsou nezbytné a k volbám ve standardním termínu by zemi mohla dovést vláda úředníků.

„Mimořádně dobré by bylo, kdyby se povedlo změnit volební systém. Vzor vidím v Anglii, kde vítěz bere většinu, má prostor vládnout, a funguje to,“ dodal Malý.

Kroměřížská zámecká kastelánka a městská zastupitelka za Zelené Zdeňka Dokoupilová nechtěla svržení vlády příliš komentovat. „Teď mám prioritně úplně jiné starosti, takže to nehodnotím,“ vyjádřila se.