„Paní Šuterová je sochařkou, jejíž práce se vyznačuje cítěním ve figuře a věrností poštorenskému keramickému materiálu. Kromě volné tvorby vytvářela řadu let také plastiky a reliéfy pro architekturu. Podílela se tak na formování našeho veřejného prostoru,“ přiblížil dílo sochařky a výtvarnice, která od roku 1974 žije ve Lhotce u Zlína, kurátor výstavy Martin Janák.

Připomněl také její kresbu. „Kresbou, k níž se intenzivněji kloní v posledních letech, zaznamenává téměř deníkovou formou prchavé okamžiky každodenního života. Její osobnost a vitalita ukazuje, že tvorba může být smyslem života,“ doplnil kurátor.

Sochařské práce Otilie Šuterové Demelové jsou známy z veřejného prostoru, Kroměřížanům se může vybavit třeba plastika Přesvědčení pro Pomník internovaným ve vojenských táborech nucených prací na Husově náměstí před finančním úřadem nebo monumentální keramická plastika Nový život na okraji areálu nemocnice v Havlíčkově ulici.

„Umělkyně zpracovávala různá témata do škol, sportovních, zdravotnických a obřadních prostor, ale také sakrální motivy. Vytvořila například reliéf svatého Vojtěcha pro otrokovický kostel či křížové cesty pro Mírov, Hrachovec, Chudčice, Soběšice a Příbram na Moravě,“ doplnila mluvčí Muzea Kroměřížska Martina malá.

K výstavě je připraven vzdělávací program pro školy Sochařina, je to dřina?

„Děti si vyzkoušejí práci s tvárnými materiály a samy budou překvapeny, co krásného vytvoří,“ vzkazují lektorky Kateřina Mozgová a Ludmila Žákovská. V plánu jsou rovněž workshopy pro veřejnost a komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy na konci ledna 2023.

Otilie Šuterová Demelová se narodila v roce 1940 v Kroměříži. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor keramika u profesora Stanislava Mikuláštíka.

Ve studiu pokračovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesorů Josefa Malejovského a Otto Eckerta, kresbu absolvovala u Jana Baucha a Karla Stehlíka.

Je členkou několika výtvarných sdružení. Její práce byly k vidění na mnoha výstavách v České republice, na Slovensku a v Itálii. Současná instalace v Muzeu Kroměřížska, kterou zahájí vernisáž 24. listopadu v 16.30, bude k vidění do 19. února příštího roku.