A jaká tedy letos bude? V mnoha městech o hodně skromnější. V rozpočtech totiž není na rozšafné ozdoby dostatek peněz. Několik měst tak přikročilo ke snížení počtu ozdob, nebo změně systému osvětlení.

Například v Kroměříži se letos lidé dočkají podstatně chudší výzdoby než v minulých letech.

„Vhledem k úsporám kroměřížské radnice ve všech oblastech bude letos chudší i vánoční výzdoba. Už v minulých letech byly náklady spojené s její instalací, provozem a údržbou sníženy a v tomto duchu pokračujeme i letošní rok,“ vysvětlil mluvčí Pavel Zrna.

Nové technologie

Zatímco v loňském bylo na výzdobu v Kroměříži vyčleněno 500 tisíc korun, letos se dostanou o další stovku tisícovek níž. Vyzdobeno proto bude jen historické centrum města. Světelné motivy na sloupech veřejného osvětlení se letos instalovat nebudou vůbec.

V Uherském Hradišti se chystají spořit jiným způsobem, než snižováním počtu ozdob. Připravují totiž novinky v technologiích. Žárovky tam nahradí moderní LED systém.

„Padesát sněhových vloček, které jsou umístěny na průtahu Uherským Hradištěm na Velehradské třídě a třídě Malinovského, je už za hranicí životnosti použitého žárovkového světelného kabelu. Tuto část výzdoby budeme předělávat na LED techonologii s asi desetiprocentní spotřebou energie ve srovnání se stávajícími žárovkovými světelnými hadicemi. Šetřit tedy hodláme na elektrické energii,“ podotknul uherskohradišťský mluvčí Jan Pášma.

Cena za výzdobu města je ve stávajícím rozsahu 55 tisíc korun.

„Obdobnou částku bude stát úprava s žárovkovým kabelem na LED kabel a finanční návratnost tohoto kroku je v porovnání s energeticky náročnějším žárovkovým kabelem zhruba 3 sezóny. S o mnoho nižší částkou oproti jiným městům v kraji operují v Rožnově pod Radhoštěm.

Tam zdobí Vánoční strom a Masarykovo náměstí.

„Přímo na stromu budeme mít 24 světelných girland, které obsahují celkem 4800 LED diod. Součástí vánoční výzdoby Masarykova náměstí je také 107 prvků převěsů a girland, které budou pověšeny po celém obvodu náměstí,“ vyjmenoval mluvčí Tomáš Gross s tím, že výzdoba bude úplně stejná jako vloni.

„Převoz vánočního stromu plus rozsvěcení ozdob vyjde zhruba na 15 tisíc a asi patnáct stovek spolkne spotřeba energie,“ uzavřel Gross.

Ve Zlíně něchtějí porušit tradici

Ne všude však chtějí na úkor šetření měnit tradici. Například Otrokovice se Zlínem budou zdobit stejně jako dřív. V Otrokovicích, kde mají na výzdoby vyčleněno sto tisíc korun, dokonce přidají novinku. Osvětlení tam nedozná oproti minulým letům výraznějších změn a tradičně jej budou tvořit ustálené vánoční motivy, jako například stromečky, zvonečky a vločky.

„Takto budou vyzdobeny sloupy veřejného osvětlení podél hlavních silničních tahů městem. Součástí vánoční výzdoby je i nápaditě vyzdobená fasáda Otrokovické Besedy. Město se spolu s vánočním stromem rozzáří v pátek 25. listopadu,“ přiblížila mluvčí Otrokovic Lenka Krupková.

Jedinou změnou oproti loňskému roku pak podle ní bude nová výzdoba zvávěsných květináčů na náměstí.

Novinku přichystala i radnice ve Vsetíně. „Osvětlení bude stejné jako minulý rok. Dekorace bude na lampách veřejného osvětlení na ulicích Žerotínova, Svárov, Paleckého a Smetanova. Převěsy na Smetanově ulici, dále dekorace na Dolním náměstí na lampách veřejného osvětlení, na budově Masarykovy veřejné knihovny a osvětlení stromů v parku a na dolním náměstí. Nově bude renovovanými reflektory osvětleno i panorama,“ popsala mluvčí Vsetína Jana Čadová.

Cena bude pro radnici stejná jako předchozí rok a úsporný je podle ní fakt, že nepořizuje nové ani neobnovuje staré osvětlení. Na výzdobě každopádně utratí 330 tisíc korun.

Ve Zlíně se drží zaběhnutého systému. „Výzdoba zůstává stejná jako v loňském roce. Veřejná prostranství zkrášlí řada vánočních prvků, například zvonečky, komety, stromečky, kytice květů nebo světelné girlandy. Na výzdobu, kterou město použilo v loňském roce, máme příznivé ohlasy veřejnosti. I proto u ní zůstaneme,“ přiblížil mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák s tím, že výzdoba se slavnostně rozsvítí opět před první adventní nedělí a sbalí se po Třech králích.

Dodal, že ve srovnání s některými jinými městy je vánoční výzdoba Zlína střízlivá a není nijak předimenzovaná. Její omezení by proto nebylo vhodné, vzhledem vytvoření vánoční atmosféry. I tak je Zlín se 600 tisíci v částkách za výzdobu na prvním místě ze všech oslovených měst.