Lidé měli na potencionální hlavu státu připraveny ekonomické, politické i osobní dotazy. Hned v úvodu Švejnar většinu přítomných překvapil sdělením, že není v Kroměříži poprvé. „Můj strýc tady strávil konec svého života, takže se jedná o druhou návštěvu města,“ přiznal s úsměvem prezidentský kandidát.

Na řadu pak přišly otázky týkající se rozpočtového určení daní, srovnání cen v Česku a na Západě i olympiády, na jejíž pořádání hodlá země kandidovat. „Pokud by nešlo o prodělečnou akci, jak se to podařilo třeba v Atlantě, byla by olympiáda pro zemi prestižní,“ komentoval profesor.

Přítomné však zajímal také Švejnarův postoj na podíl komunistické strany ve vládě. „Prozatím bych vládu s jejich účastí nejmenoval, tato strana ještě musí dokončit svou transformaci tak, aby byla státotvorná,“ nastínil představy Švejnar.

Veřejnost neopomenula ani Švejnarovo soukromí. Některé přítomné například zajímalo, jak může kandidovat na českého prezidenta, když jeho žena neumí česky. „Moje paní mluví francouzsky, španělsky a dalšími jazyky a do češtiny se chce pustit. Je to otázka úsilí a píle,“ míní Švejnar.

„A naše děti jsme dali do české školy, takže už zvládají mluvit lámanou češtinou,“ dodal Švejnar. Během odpoledne známý ekonom také prozradil, jaké knihy zrovna leží na jeho stole, v jakých případech by byl pro zavedení referenda nebo jaké vize by rád v případě zvolení prezidentem naplnil.

„V tom málu volného času, co mi zbývá, čtu knihy o českých panovnících a prezidentech,“ usmál se protikandidát Václava Klause na post hlavy státu.