Sotva zazní střelba z mušket, vojáci obou stran se odeberou do Podzámecké zahrady, kde je ve čtyři hodiny odpoledne čeká bitva na život a na smrt. Kroměříž se totiž v sobotu odpoledne vydala na cestu proti proudu času a vrátila se do roku 1643. Nedaleko Pionýrské louky si město prostřednictvím historické rekonstrukce už popáté připomínalo osudovou bitvu z období třicetileté války.

„Švédové tehdy umístili dělostřelectvo na Barbořinu a Kroměříž brzy vzplála. Dobyvatelé sebrali cennosti, rychle zmizeli a zanechali po sobě zničené město, které se z porážky vzpamatovávalo dvacet let," přiblížil organizátor akce a člen souboru Biskupští manové Evžen Petřík.

Čtyři století starou bitvu v sobotu oživilo sto padesát pěších vojáků, jezdců i dělostřelců. Na jejím připomínání se podíleli nejen Biskupští manové, ale i další historické skupiny z Moravy i ze Slovenska.

Když se ve čtyři hodiny odpoledne vrhli do bojové vřavy, sledovaly je při tom přibližně dva tisíce napjatých diváků.

„Rekordní návštěvnost jsme letos sice nezaznamenali, ale bojiště nepochybně sledovalo stejně početné publikum jako v minulých letech," pochvaloval si Evžen Petřík. Ten také celou akci průběžně komentoval, aby se obecenstvo v dění neztratilo.

Největší překvapení si ale organizátoři nechali na konec. Obránci Kroměříže se totiž vzchopili k heroickému výkonu a město alespoň protentokrát před Švédy ochránili, za což je publikum ocenilo zaslouženým potleskem.

„O místních dějinách jsem neměl skoro žádný přehled. Mám radost, že jsem si dnes rozšířil obzory a zároveň jsem se výborně bavil," zhodnotil akci Pavel Cimpl, který do Kroměříže přijel až z Pardubic.

Podobně to viděla i Milena Maňásková se synem. „Bitva byla velice autentická, když kousek od nás vojáci odstartovali palbu z děla, tak jsme sebou oba trhli," vylíčila.

Kromě samotné bitvy čekaly na návštěvníky ve vojenském táboře po celé odpoledne doprovodné atrakce.

„Přestože letos dorazilo méně vojáků, program byl bohatší. Ženy v dobových oděvech předvedly jízdu v dámském sedle, herci vystoupili se scénickým představením a historičtí šermíři poučili přihlížející o různých bojových technikách," uzavřel Evžen Petřík.

TOMÁŠ MACA