V polovině osmnáctého století vyhořel a byl přestavěn, jeho interiér je vybaven v barokním stylu. V areálu se také je i socha svatého Václava.

Od včerejška proto v Hulíně probíhají hody. „Jejich tradice se špatně datuje. V devadesátých letech býval menší jarmak na náměstí, později se přesunul ke kostelu a k základní umělecké škole, kde byla i nějaká menší vystoupení," vzpomíná Libor Pecháček, ředitel Kulturního klubu Hulín. Podle něj se hulínské hody ve velkém začaly slavit na přelomu tisíciletí.

„Asi v roce 2001 se oslavy přesunuly ke kulturáku. Naším cílem je ještě je trochu rozšířit. Letos jsou dvoudenní, do příští roku máme snahu uspořádat v předvečer svátku ještě koncert," doplnil Pecháček.

I v Ludslavicích mají farní kostel zasvěcený svatému Václavovi, také tam proto slaví hody. Podle starosty Miroslava Konečného se už v pátek sloužila mše.

„Farní den, který se pravidelně pořádal o hodech, se letos uskuteční až v říjnu. Hlavní hodový den je v neděli, kdy od čtrnácté hodiny bude hrát Holešovská muzika. K hodům patří i fotbalový zápas a kolotoče, ty nebudou chybět ani u nás," pozval Konečný.

Dalším regionálním skvostem, který se vztahuje se svatému Václavovi, je bezpochyby monumentální obraz Zavraždění svatého Václava, který v roce 1844 namaloval na objednávku tehdejšího arcibiskupa Maxmiliána SommerauBecha Anton Pettera.

Osmimetrové dílo, které dlouhá léta leželo zapomenuté na půdě Arcibiskupského zámku a které bylo znovuobjeveno v loňském roce, se opět dostává na světlo.

Ve čtvrtek byl totiž obraz zpřístupněn veřejnosti, ovšem ne v Kroměříži, ale v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích.

„Obraz měl původně viset v olomouckém dómu, který je Václavovi zasvěcen, ale protože se arcibiskupovi nelíbil, tak ho nechal uschovat v budově arcibiskupství. Později byl obraz přesunut do Kroměříže, kde odpočíval téměř sto šedesát let," řekla mediální zástupkyně Eva Kijonková z Vítkovice Machynery Group.

Podle ní obraz prošel první fází restaurace. „Nadace Machynery Fund na ni přispěla necelým půl milionem korun. Obraz prošel důkladným scelením a konzervací tak, aby nemohlo dojít k jeho dalšímu poškození," podotkla Kijonková.

Mluvčí olomouckého Muzea umění Petr Bielesz doplnil, že obraz z kroměřížské obrazárny bude ve Vítkovicích vystaven rok. „Potom by měl být umístěn v Opavě v kostele svatého Václava, který byl ale odsvěcen a v současné době slouží k rozmanitým kulturním účelům," dodal Bielesz. 

JANA PŘIKRYLOVÁ