Podle ředitelů vzdělávacích zařízení je potřeba povolání učitele trošku zatraktivnit. „Jeho prestiž není totiž velká,“ zhodnotila například ředitelka holešovské základní školy ve Smetanových sadech Jarmila Růžičková.

Obdobný názor mají také v Kostelanech či ve Zborovicích. „Když slyším výroky dětí, tak vidím, že by se měly trošku pozměnit. Je potřeba názor trošku edukovat,“ poznamenala ředitelka Základní školy ve Zborovicích Marcela Hanáková.

Podle ředitele kostelanské školy Jaromíra Mikeše je učitelství hodně podceňované. „Školství na tom všeobecně není moc dobře. Politici nám vzali suverenitu. Bylo to lepší, když fungovaly školské úřady,“ povzdechl si Mikeš.

A jaké budou tedy oslavy? Školy je chystají především na zítřek, některé se odehrají ale i příští týden.

Například na Střední škole obchodu a gastronomie v Koryčanech se mohou tamní studenti těšit zítra na ředitelské volno. „Coby pedagogický sbor vyrazíme totiž na výlet,“ upozornil tamní ředitel Radomír Hebnar.

Rozhlasovou relaci od učitelů, kteří dětem pohovoří o osobnosti Jana Amose Komenského, a také od žákovské rady, která zase kantorům poblahopřeje, chystají v bystřické základní škole Bratrství Čechů a Slováků.

„Mimo to si také pro nás každým rokem připravuje nějaké překvapení Klub rodičů. A jako pedagogové také půjdeme na bowling,“ prozradila s úsměvem Blanka Moráčková.

Společné setkání učitelů a navíc projektový den chystají na zítřek ve zborovické škole. „Projekt se týká pouze žáků sedmé třídy, kteří si připraví něco o Komenském, o školách v Česku i zahraničí,“ přiblížila oslavy ředitelka Hanáková.

Třeba v Kostelanech ředitel učitelky obdaří čokoládou, v Holešově budou mít ale Svátek učitelů i se slavnostním ceremoniálem. O ten se jim totiž postará město.

„V pondělí od sedmnácti hodin je na zámku připravené oceňování pěti nejlepších pedagogů z Holešova. Akce se koná na zámku, poté bude následovat raut,“ nastínila Jarmila Růžičková, ředitelka holešovské základní škole ve Smetanových sadech.

Mimo to si pak tamní učitelé vyrazí v nejbližších dnech také na výlet.