A jaké budou podle odborníků během nadcházejícího léta trendy, co se týče výbavy letošních nevěst? Jedničkou jsou stále čistě sněhobílé svatební šaty.

Tvrdí to alespoň dámy, které se v módní branži pohybují už řádku let a není tedy důvod jim nevěřit.

Nevěsty z Kroměřížska jsou podle jejich zkušeností prý spíše konzervativní, do módních výstřelků se v žádném případě nehrnou a preferují klasiku. Svatební novinky ze světa navíc do regionu přichází se značným zpožděním, a co je v zahraničí v současné době hitem, získá u nás příznivce až zhruba za dva roky.

Svatební sezona začíná a trh nabízí spoustu nových typů, střihů, materiálů a kombinací. Volánky, výšivky, kamínky a krajka letos zdobí nejedny šaty.

Například v kroměřížském salonu Juliana si lze vybrat z několika desítek vystavených kusů. Majitelka Stanislava Červenáková se však prý nebrání ani objednání šatů z ciziny, přímo dle výběru nevěsty.

„Je ale třeba přijít s dostatečným předstihem. Například v lednu jsme jedny šaty objednávali a teprve tento týden přijdou," vysvětlila Červenáková.

Minimální doba výběru by měla být alespoň půlroku před svatebním dnem D. Podle majitelky salonu jsou české ženy málo odvážné, samotná Morava je pak ještě více specifická.

„Když přijedou děvčata z Brna, tak chtějí šaty jednoduché, naopak slečna z Uherského Brodu chtěla šaty hodně bohaté. Letos mám spoustu děvčat těhotných, což také není běžné," poznamenala Červenáková.

Každá doba je prý specifická jinou módou. Před deseti lety byly v kurzu dvojdílné šaty s korzetem, dnes vévodí ty jednodílné, které začaly být trendy teprve před pěti lety. Aktuální kolekce ze zahraničí sem většinou dorazí se zpožděním dvou let.

„Když jsem se snažila prorazit u nás na trh s něčím novým, tak jsem neuspěla. Šaty mi tady ležely a zájem o ně byl až za dva nebo tři roky," dodala svatební agentka.

Každé šaty má v jedné velikosti, aby předešla náhodě, že se dvě nevěsty potkají ve stejný den ve stejné róbě. Její známá prý jednu takovou příhodu dokonce zažila.

„Stalo se jí, že se potkaly dvě nevěsty před Květnou zahradou: obě byly blondýny, měly stejný účes, šaty i kytici. První dojem byl prý šok, nakonec se tomu ale všichni zasmáli a páry si udělaly společnou fotku na památku," vypráví Červenáková.

Nevěsty mají v dnešní době k dispozici prakticky nepřeberné množství doplňků a barev. Letos je prý tou dominantní fuchsiová. Podle majitelky dalšího kroměřížského svatebního salonu Paulin se letos trochu odstoupilo od lesklých materiálů, takzvaně in jsou tudíž šifón a matné látky. Letošním šlágrem jsou prý také kanýry a vrstvené modely. Také šéfka salonu paulin přitom potvrzuje, že ženy na Kroměřížsku jsou hodně konzervativní.

„Satén v kombinaci s černou či fialkovou výšivkou vypadá nádherně, nicméně ženy tady neuchvátí. Držím se tady spíše klasiky," podotkla svatební odbornice.

Ve svém salonu nabízí ženám výběr asi ze sto padesáti svatebních šatů. Nevěsty však varuje před nákupem z internetu bez zkoušení.

„Naprosto nechápu objednávání šatů přes internet. Dneska je to mánie, ale opravdu takový nákup nedoporučuji. Materiály si neosaháte a velikostně šaty téměř ve všech případech nesedí. To, co vypadá na obrázku krásně, nemusí sedět přímo vaší postavě," varuje závěrem majitelka salonu.

TIP PRO NEVĚSTY

Načerpat svatební inspiraci 
mohou (nejen) dámy na tradiční přehlídce v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, která se letos koná 1. května. Desátý ročník akce s názvem Svatba jako 
v pohádce představí kromě šatů, také práci floristů, fotografů, vizážistů, cateringových společností a mnoho dalšího.

Program začne ve 13 hodin.