Mužské protějšky by se zase i po letech manželství mohly vyhnout výtkám, že na výročí svatby zapomněly. Oslovená města ve Zlínském kraji však potvrzují, že zájem o svatby v takováto atraktivní data dlouhodobě uvadá.

Magie už neláká

Jako příklad může směle posloužit kroměřížská radnice. Na 11. listopadu 2011 jsou u tamní matrikářky nahlášeny zatím pouze tři svatební obřady. „Docela to vypovídá o tom, že takzvané magické termíny v posledních letech tolik nelákají, což už se ukázalo i v minulých letech,“ podotýká mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Okamžitě své tvrzení také dokládá konkrétními čísly.

„Zatímco termín 7. 7. 2007 přilákal před kroměřížské oddávající 27 snoubeneckých párů, v dalších letech již zájem opadal. Dne 8. 8. 2008 se v Kroměříži uskutečnilo 15 svatebních obřadů, 9. 9. 2009 už to bylo jen 6 svateb a o 10. 10. 2010 nebyl vůbec žádný zájem, což zřejmě bylo ovlivněno skutečností, že tento den připadl na neděli,“ upřesnil Zrna.

Velmi podobný vývoj registrují také ve Vsetíně.

„Největší zájem byl o magické datum 7. 7. 2007, kdy jsme měli celkem 18 obřadů, z toho 11 na vsetínském zámku a 7 na radnici. Dne 8. 8. 2008 se konala pouze jedna svatba, 9. 9. 2009 a 10. 10. 2010 vůbec žádná,“ informovala vsetínská mluvčí Jana Čadová. Na blížícího se 11. listopadu jsou pak zatím ve Vsetíně naplánovány tři svatby.

„První pár si toto datum rezervoval už letos v květnu,“ sdělila Čadová.

Také v Otrokovicích jsou podle tamní mluvčí Lenky Krupkové lidé stále konzervativnější a na přitažlivé termíny příliš nedají. „Berou se běžně tak, jak bývá nejčastější, tedy o sobotách. Specifické datum 11. 11. 2011 pro jejich svatbu navíc bohužel nemůžeme vůbec zajistit, jelikož v listopadu bude v obřadní síni probíhat rekonstrukce stropu,“ krčí rameny Krupková.

Sňatků velmi ubývá

Ve Zlíně uzavřou 11. listopadu manželství čtyři dvojice.

„Nejedná se ale o nijak výjimečné číslo, každý pátek míváme obvykle jednu až pět svateb,“ odhaluje vedoucí oddělení matrik a ověřování zlínského magistrátu Irena Bodanská.

Pakliže by měl ještě někdo další o svatbu v tento den zájem, není to prý problém. „Čtrnáct dní před případným obřadem jsme schopni vyhovět komukoliv,“ poukazuje Bodanská, podle níž ale celkový počet svateb v hlavním městě Zlínského kraje každoročně rapidně klesá. „Letos je jich o dobrou třetinu méně než loni,“ objasňuje.

V Uherském Brodě nenahlásil svůj záměr uzavřít sňatek právě 11. listopadu vůbec nikdo.

„Zájem o svatby v podobná data dlouhodobě ustává. Co si vzpomínám, tak více jich bylo snad jen 8. srpna 2008,“ zapátrala v paměti Eva Špačková z uherskobrodské matriky. Mnohem více se podle ní lidé inspirují radami astrologů.

„Nezřídka se na nás obrací s požadavkem svatby nejen v konkrétní datum, ale i hodiny, kdy by jim měly být hvězdy co nejvíce nakloněny,“ konstatuje s úsměvem Špačková.

Tomu, že blížící se 11. listopad nezvolilo za svůj svatební den příliš mnoho párů, se příliš nepodivuje ani numeroložka Jarmila Vaculíková. „Jedničky značí nezávislost a spoléhání se sám na sebe, což nejsou vlastnosti pro manželství právě vhodné. A když je těch jedniček v datu hned šest, rozhodně není k uzavření sňatku vůbec vhodné,“ vysvětluje Vaculíková.

Jedničky radši ne, počkejte na dvojky

Jako určité vyvážení tohoto stavu by prý mohla posloužit alespoň data narození novomanželů. „Pakliže v nich bude minimum jedniček, mohlo by to alespoň do určité míry pomoci. Mnohem lepší však bude, když svatbu uzavřou ve dny, v jejichž datu figuruje co nejvíce dvojek a šestek,“ nastiňuje numeroložka.

Šestky podle ní značí v numerologii harmonii a rodinu, dvojky pak cit a schopnost vcítit se. „Právě to jsou vlastnosti, které jsou pro manželství naopak nepostradatelné,“ radí budoucím novomanželům Vaculíková.

K tomu, že o svatbu v listopadu není přílišný zájem, bezesporu přispívají i klimatické podmínky. Obecně lze totiž říci, že od října až do dubna bývá také kvůli chladnu o svatební obřady vždy nižší zájem než v letních měsících. I celkový počet svateb v oslovených městech rok od roku klesá.