Začalo to jedním snímkem

„V osmnácti letech jsem poprvé odjel do Londýna, tam jsem vyfotografoval pár snímků. Jeden z nich velmi okouzlil mou kamarádku, dodala mi odvahu do začátku. Řekla mi, že mám dobré oko a cit a stále mne podporuje. Díky tomu jsem tam, kde jsem," popisuje své začátky.

UZNÁVANÝ FOTOGRAF. Petr Pělucha z Třebětic získal s jedním snímkem i mezinárodní ocenění. Zpočátku byla jeho tvorba zaměřena na reportáž a krajinu. Fotografoval dění kolem sebe, život na Holešovsku i na Valašsku. Z vybraných fotografií vznikla autorská výstava, se kterou se vydal do Brazílie a Japonska. Postupně se začal věnovat jen svatební fotografii.

„Je to pro mne velká výzva. Jak jsem dřív dělal rád sport všestrannost a desetiboj tak právě svatba je pro mne jakýmsi fotografickým desetibojem. Je v tom reportáž, glamour, móda, detail, architektura, zkrátka všechny disciplíny. A samozřejmě je výzva zvládnout vše perfektně a v časovém tlaku," vypráví fotograf.

To, že se mu práce daří, potvrzuje také ocenění mezinárodní fotografické asociace. Jedna z jeho fotografií se dostala mezi patnáct nejlepších snímků v kategorii portrét nevěsty a ženicha.

Jeho práce není ale jen o fotografování krásných nevěst.

„Běžný týden v sezoně vypadá tak, že v pátek mám malou neděli. Jdu si zaběhat, dobře se najím a vyspím. V sobotu fotografuji celý den na svatbě, v neděli udělám první galerii a od pondělí začínám s editací plus řeším poptávky a domlouvám detaily k další svatbě," komentuje Pělucha.

Mezi jeho oblíbená místa patří městské prostředí. „Rád fotografuji na místech, která mají atmosféru. Mám rád asi více město než holou louku, ale vždy záleží na novomanželích, já s nimi jen doladím detaily. Když jsme fotili v kurovickém lomu, bylo to něco nového, co nás všechny bavilo a mě motivovalo k neotřelým snímkům. Neskutečným zážitkem jsou i svatby v zimě. Atmosféra je výrazně jiná než v létě a i fotografie jsou odlišné," líčí umělec. Letos bude fotografovat v Nizozemsku, Švýcarsku, ale také ve Zlíně i Kroměříži.

„Opět budu mít šanci setkat se s novými lidmi a věřím, že vzniknou skvělé fotografie," dodává Pělucha.