Například základní škola Komenského v Kroměříži vstoupila už před několika lety do projektu s názvem Zdravá škola. „I na podnět našich vyučujících a rodičů žáků jsme se rozhodli zrušit automat na sladké limonády," vysvětluje ředitelka Marie Viktorinová.

Ve škole byla před časem i hygienická kontrola z kraje a podle ní je vše v pořádku. „Máme automat jen na mléčné výrobky, jogurty, cereální tyčinky a stoprocentní ovocné šťávy," vyjmenovala ředitelka.

Podobně jako většina škol v regionu je i ZŠ Komenského zapojena do projektu Ovoce do škol. „Ten je dotován Evropskou unií, všechny děti z prvního stupně díky němu dostávají ovoce zdarma," dodala Marie Viktorinová.

Také na jiné kroměřížské škole Oskol mají projekty zaměřené na ovoce a mléčné výrobky. Bufet ale stále mají.

„Zřídili jsme ho na základě žádosti rodičů asi před třemi lety, letos ho ale budeme zavírat a to už 15. června. S rodiči jsme se na tom dohodli, prostory budeme potřebovat kvůli rozšiřování učeben," potvrdil Deníku ředitel Oldřich Gejda.

Na 3. základní škole v Holešově mají děti kromě mlékomatu nebo automatu na horké nápoje také školní obchůdek, v němž si žáci kromě pomůcek mohou koupit i něco k jídlu.

„Sortiment se většinou skládá z cereálního pečiva a tyčinek, sem tam se ale vloudí i nějaká ta sladkost," přiznala tamní ředitelka Jitka Heryánová.

O chystané vyhlášce samozřejmě také vědí, řešit tedy věc určitě brzy budou.

„Rozhodně si ale myslím, že bychom se měli zabývat tím, aby se děti více hýbaly, a to nejen ve škole," dodala ředitelka holešovské školy.

Bufet mají také v bystřické Základní škole Bratrství: prodává se v něm běžný sortiment pečiva, obložené bagety a také sladkosti a slazené minerálky.

„Úplně ideální to samozřejmě není, ale nemyslím si, že by to byla nějaká hrůza. Po pravdě řečeno, když si děti brambůrky nekoupí v bufetu, stejně půjdou naproti do obchodu a tam už to nikoho nezajímá," míní tamní zástupce ředitelky Oldřich Herman.

Myšlenka zdravého stravování ve školách je podle něj samozřejmě dobrá, bohužel realita je prostě jiná.

„Kdyby se všichni žáci stravovali tak jako ve školních jídelnách, tak by obezitou netrpěli. Bohužel mají špatné stravovací návyky z domu a školní automat se zdravými potravinami už to nezachrání," dodal Oldřich Herman.

Špatné návyky školáků z domu potvrzuje i dětský lékař Martin Sedlák. „Ráno neposnídají a když potom mají hlad, koupí si právě ty potraviny, které jsou přístupné ve školách, například vysokoenergické čokoládové tyčinky, které už ale nevyběhají," poznamenal lékař.

Největší nárůst obezity pozoruje u dětí mezi desátým a třináctým rokem.

„Jen u mých dětských pacientů přibyla z roku na rok v rámci preventivních prohlídek zhruba desetina obézních," zdůraznil Martin Sedlák.

Podle něj je to rozhodně spojeno s pohodlným, sedavým stylem života dnešních dětí.

„Je pro ně atraktivnější počítačová hra a televizní kanály, než venkovní prostředí a sport. A problémem je i nárůst automobilové dopravy, kvůli kterému rodiče děti ani ven pouštět raději nechtějí," uzavírá kroměřížský lékař.