Potom, co byl srpen překvapivě teplejší než červenec, přišlo v září i na Kroměřížsku náhlé ochlazení, které s sebou přineslo také déšť. V podobném duchu by se mělo počasí vyvíjet i dál.

„Předpokládáme, že období od 11. září do 8. října bude jako celek teplotně průměrné až slabě podprůměrné. Musíme tak počítat s relativně nižšími teplotami a četnějšími srážkami,“ předpovídají odborníci z ČHMÚ. Nejteplejší by měl být poslední zářijový týden.

„Předpokládáme, že srážky budou blízké běžným hodnotám pro tuto roční dobu, pravděpodobně nejvíc jich bude hned v prvním předpovědním týdnu,“ slibují zahrádkářům meteorologové.

Ani průměrné září a dostatek srážek však pěstitelům z regionu nejspíš úrodu nezachrání.

„Zelenina relativně přežila, protože základ je jaro. Se stromy je to ale bída, z nich toho mnoho nebude. Zářijové deště už toho na úrodě nic moc nezmění,“ podotkl třeba předseda místního zahrádkářského spolku Jiří Pecháček.

Určitá pozitiva z toho však podle něj přece jen plynou. „V půdě bude alespoň větší vláha a je možné, že pak budou stromy lépe zásobené na zimu,“ dodal.

Zatímco ovoce doplatilo na letošní počasí nejvíc, některé zelenině se dařilo. „Někteří hodně chválí česnek, jiní zase říkají, že to je jejich nejhorší úroda. Dařilo se ale taky paprice i rajčatům. Ta sice teď už těžko dozrávají, ale úroda je letos slušná,“ míní Jiří Pecháček.
Spolu se sadaři na tom letos nebyli valně ani včelaři, medu totiž také moc nebude. Jak se zadaří vinařům, zatím ještě oni sami úplně netuší: nadprůměrnou úrodu však prý nečekají.

„V létě bylo málo vody a hodně slunce. Ve vínech je málo kyselin, ale netroufám si říct, jaký bude ročník. Určitě nepůjde ale o žádnou velkou úrodu, spíše to bude průměr. Lepší byl určitě loňský rok, bylo totiž víc srážek,“ podotkl sklepmistr Arcibiskupských sklepů Kroměříž Milan Paleta.

Sucho netrápí jen pěstitele, ale i celé obce. Jednou z nich byly v minulých letech třeba Rajnochovice.

„Letos to nijak hrozné nebylo, zatím se držíme. Máme dva vodojemy, jezdím to každý druhý den kontrolovat a zatím bez problému. Nejhorší pro nás byl rok 2015, ale měli jsme problémy i loni, kdy jsme museli vodu dovážet. Letos jsme se zatím bez toho obešli,“ hlásí tamní starosta Antonín Uhřík.