V Uherském Hradišti se studenti na akci bavili jako květinové děti z hnutí hippies

„Novinkou jsou tématicky laděné stužkovací večírky. Například ve stylu 30. let minulého století nebo ve stylu hippies,” představila současný trend zástupkyně ředitele Gymnázia Uherské Hradiště Jana Buršová. „Minulý týden jsme byli pozvaní na večírek, kde se jako natáčel film a tento týden pořádá 4.A večírek v antickém stylu. Máme doporučení, abychom přišli v antickém oblečení,“ pokračovala zástupkyně ředitele. Jinak se podle ní stužkovací večírky za poslední léta příliš nezměnily.

Meč jim půjčili rekvizitáři

Tradiční je pasování a připínání stužky. „Meč máme půjčený ze Slováckého divadla. Třídy mívají nachystaný i kulturní program, v posledních letech často takovou prezentaci, vzpomínku na život třídy,” popsala Buršová.

Časté jsou podle ní i scénky, taneční a hudební vystoupení i drsné soutěže pro vyučující. „Studenti se nás například ptají, kdo je ve třídě nejvyšší a pokračují s recesními odbornými testy,“ zalomila rukama. Hradišťští studenti si podle ní na večírcích pouštějí muziku z CD ale občas si pozvou i živou cimbálovku. Větší problémy s opilými studenty škola nikdy neměla.

Tématicky laděné stužkovací večírky jsou hitem i ve Střední průmyslové škole stavební Valašské Meziříčí. „Zúčastnili jsme se například večera filmových postav, kdy byli studenti oblečeni ve filmových kostýmech,” zavzpomínala zástupkyně ředitelky školy Jana Sadílková.

Stavbaři klepají příložníkem

Stavbaři se podle ní nepasují mečem, ale příložníkem. „Jinak jsou si ale večírky hodně podobné. Tradicí jsou soutěže pro vyučující, jestli třeba poznají žáky na fotkách z dětství a bývají i taneční soutěže, bohužel,“ zaúpěla zástupkyně. Tombola podle ní nebývá pravidlem. „A alkohol? Větší problémy nemáme, většina kolegů totiž odchází z večírků v sebeobraně dřív,“ usmála se Sadílková.

Ředitel vyhrál špunty do uší

Také ředitel Obchodní akademie Kroměříž Jan Žárský si se studenty během maturitních večírků občas užije své. „Tomboly jsou občas legrační. Teď jsem například vyhrál vycpávky do uší,” povzdychl si. Jinak ale na své svěřence nedá dopustit. „Maturitní večírky si v listopadu pořádá každá třída zvlášť. Studenti nás na ně tradičně zvou jako hosty. Pasujeme je většinou mečem, jeden z našich bývalých studentů je herec a má přístup k rekvizitám. Kolem dokola bývají často zapálené svíčky,“ připomenul ředitel atmosféru výjimečných chvil. Tradicí bývá podle něj i soutěž pro vyučující s mimořádně těžkými odbornými otázkami nebo kvíz o současných hudebních skupinách. „To nemáme šanci uspět,” sypal si Žárský obrazně popel na hlavu. „Pití alkoholu na večírcích bývá přiměřené, co se mi ale líbí méně je kouření,“ pohrozil ředitel dobrácky prstem.

Dívky si oblečou šaty z roku 3 000

Střední škola oděvní a služeb Vizovice už čtvrtým rokem úspěšně slučuje stužkovací večírky s plesem školy. Akce se letos bude konat 10. prosince ve vizovickém Kulturním domě. „Jedním z vrcholů programu bude módní přehlídka. Dívky představí modely, se kterými uspěly na soutěži Květinová smršť v Jihlavě a představí i svoji módu roku 3 000,“ připomenula zástupkyně ředitele Michala Fabianová. Akce a stužkování se podle ní zúčastní ale i chlapci, protože do školy, která většinou vychovává módní návrhářky, krejčové, kadeřnice a kosmetičky chodí kromě přibližně šesti set dívek i několik studentů.