Epidemie, která propukla na tamním internátu Střední školy hotelové a služeb, má zatím neznámou příčinu. Střevní potíže se ale začaly šířit v úterý večer na patře studentek veterinární školy: zařízení totiž slouží k ubytování studentům několika kroměřížských škol.

U většiny mladých lidí se jednalo především o zvracení a průjem. Z personálu Domova mládeže bylo onemocnění zatím zjištěno u čtyřech jeho zaměstnanců.

„Většina nemocných měla průjem a zvracení, někteří i zvýšenou teplotu," informovala Deník vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Hana Tkadlecová.

První potíže se u nemocných začaly projevovat v úterý mezi pátou a šestou hodinou v podvečer. Většina postižených onemocněla během dvanácti hodin.

„Během noci a rána byly asi tři desítky studentů převezeny do nemocnice. Přesnou příčinu infekce zatím nevíme, ale domníváme se, že z jídla to nebylo. Potíže by totiž měli všichni," řekl ve středu Deníku ředitel hotelové školy Petr Hajný.

Teorii o tom, že by otrava mohla pocházet z obědu v jídelně, vyvrací také studentka čtvrtého ročníku veterinární školy Martina Kuklová. Sama jej totiž jedla také a žádné zdravotní potíže nemá.

„Lidí, kteří měli zažívací problémy, bylo pokud vím dokonce kolem padesáti, hospitalizováno jich ale bylo jen asi třicet," tvrdí dívka.

Studenti podle ní nejprve trpěli nevolností. „Jakmile ale začali zvracet krev a upadat do bezvědomí, začala je odvážet sanitka do nemocnice," vylíčila dramatické okamžiky Martina Kuklová.

Mezi studenty hospitalizovanými v kroměřížské nemocnici převažují dívky, stav pacientů se během středečního poledne podle tamní mluvčí Veroniky Klímové ustálil. „Je stabilizovaný, několik z nich jsme už dokonce propustili," potvrdila mluvčí.

Od středeční půlnoci do čtyř hodin ráno přijali devět dívek ve věku kolem sedmnácti let také na dětském oddělení zlínské Krajské nemocnice T.Bati.

„Všechny jsou v nemocnici hospitalizovány kvůli průjmu a zvracení a podrobují se vyšetření," informovala tamní mluvčí Karla Havlíková.

Během středy bylo pět dívek přeloženo do infekčního oddělení. Jednu si na vyžádání převezli rodiče do břeclavské nemocnice. „V dětském oddělení tedy zůstávají hospitalizovány tři dívky," dodala Havlíková.

O epidemií se samozřejmě ihned začali zajímat hygienici. Na internátu odebrali vzorky, které prověřují.

„V současné době se počet pohybuje okolo padesáti nemocných, což činí deset procent z celkem ubytovaných studentů a zaměstnanců. Počty jsou zatím přibližné, protože se situace stále vyvíjí," upozornila Tkadlecová.

Vzhledem k časovému úseku od propuknutí epidemie je podle ní ještě předčasné mluvit o konkrétním patogenu, který mohl potíže způsobit.

„S ohledem na explozivní charakter epidemie ale předpokládáme podíl stravy na vzniku onemocnění," dodala hygienička. U hospitalizovaných studentů a personálu kuchyně byly provedeny odběry stolice na bakteriologické i virologické vyšetření. Na výsledky odborníci čekají.

Na internátu i ve stravovacím provozu byla nařízena opatření v podobě úklidu, dezinfekce povrchů a sociálních zařízení úklidovým personálem, opakované odběry personálu stravovacího provozu, provedena byla detailní kontrola kuchyně včetně odběru vzorků.

„Bude provedena také důkladná analýza dat od nemocných i ostatních strávníků, aby bylo možné identifikovat cestu přenosu a přijmout další opatření, aby se podobné situace do budoucna minimalizovaly," dodala Tkadlecová.

V rámci zamezení dalšího šíření je podle ní třeba izolovat co nejdříve nemocné, důsledně dbát na hygienu rukou a na vyřazení podezřelého personálu kuchyně. Všechna tato opatření už také byla přijata.