V loňském roce se jí pes jménem Chiara totiž při běžné procházce vytrhl z vodítka a vběhl pod auto. Bezohledný řidič psa srazil a od nehody dokonce ujel.

„Velmi mě naopak překvapila ochota ostatních lidí. V moment, když pasažéři v protijedoucím autě uviděli, co se stalo, hned zastavili a nabídli pomoc. Odvezli nás okamžitě na veterinární kliniku," vzpomíná Andrea Tobiášová.

Doktor ale na místě zjistil, že pes má ochrnutou levou přední nohu. O pár měsíců ke zranění přibyl zánět a ukázalo se, že packu budou muset Chiaře amputovat. U toho už byli i studenti z veterinární školy a snažili se pomoci.

„Pamatuji si ten den přesně, bylo to v pátek ve dvě hodiny odpoledne," vypráví jedna ze studentek veteriny Hilda Pešlová. Veterinář navrhl, jestli by se nepokusili najít někoho, kdo by dokázal amputovanou nohu nahradit ortézou: v Kroměříži ani v okolí totiž není nikdo, kdo by měl s podobnou věcí zkušenosti.

Studenti se proto celou věc rozhodli pojmout jako svůj ročníkový projekt.

„Hledali jsme na internetu někoho, kdo by dokázal Chiare vyrobit ortézu, ale bohužel jsme zatím nikoho v celé České republice nenašli," přiznává Hilda Pešlová.

Studenti proto vytvořili i letáčky, ve kterých žádají veřejnost o tipy a informace, kde by se taková ortéza mohla sehnat. Kontaktovali i lékaře v Brně, který s podobnými věcmi zkušenosti má: podle něj by ale byl řešením zřejmě jen zákrok v zámoří, který je finančně prakticky nad jejích možnosti.

Celá událost je prozatím také přiměla vybudovat projekt zaměřený na pomoc zvířatům, kteří jsou po úrazu.

„Vyhledáváme možnosti jak zvířatům pomoci, například konkrétně u Chiary se snažíme sehnat náhradní nohu. Také ale poukazujeme na to, že i přes taková zranění se zvíře dokáže přizpůsobit a dále fungovat," vysvětluje studentka.

Když podle ní například pes nemůže na zadní nohy, existuje nadace, která má speciální vozíčky: ty pak zvířeti umožní znovu chodit. Díky tomu může žít dál a nemusí se utratit, což mnoho lidí bohužel stále neví.

„Věříme, že pokud se nám podaří najít někoho, kdo by případnou ortézu dokázal vyrobit, tak by se s ním dalo domluvit a nabídl by nám nějakou rozumnou cenu. Mohla by to být pro něj určitá reference," podotkla Hilda Pešlová.

i kdyby se to nepovedlo, jejich projekt už má i druhé opodstatnění.

„Chceme lidem ukázat, že když pes přijde o nohu a nebo třeba oslepne, je schopný i přesto fungovat. Největší radostí by bylo, kdyby všichni lidé byli ke zvířatům ohleduplnější. Přece jenom jsou to také živé bytosti," uzavřela další studentka Martina Kracíková.

MAREK HOŘAVA