V posledních letech také platí, že kroměřížské podniky poskytující alkohol si na nezletilé dávají pozor. Není se čemu divit, jak obsluze, tak provozovateli hrozí až statisícové pokuty v případě porušení zákona.

Počet nachytaných podnapilých dětí různě kolísá. Městská policie číslo odhalených výtržníků zaokrouhluje na deset ročně. Policie České republiky je konkrétnější. Z posledních čtyř let, včetně letoška, byl zatím nejhorší ten loňský. V evidenci za rok 2017 je zapsáno celkem 23 nachytaných hříšníků. Na město s vysokou koncentrací středních škol se nejedná o závratné číslo. Je nutné říct, že se jedná pouze o údaje z úspěšných policejních zátahů. Z Deníkem oslovených deseti studentů v Kroměříži přiznalo zkušenost s alkoholem před dovršením osmnáctého roku života hned sedm.

„Neměl bych to asi říkat, ale jo, občas jsem si dal,“ řekl dnes již plnoletý David. S úsměvem a téměř hrdostí se k němu přidávají i další. Kde však k alkoholu přišli nechtějí prozradit. „Policie České republiky v Kroměříži uskuteční několik desítek akcí, víceméně cíleně na předem vytipovaných místech,“ uvedla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

AŽ ROK ZA MŘÍŽEMI

Mezi vytipovaná místa uniformovaných strážců zákona patří zpravidla parky, dětská hřiště, místa, kde se mládež často schází a restaurační podniky – restaurace, hospody, bary.

„Podniky většinou zákaz podávání alkoholu dětem dodržují. Na podnapilé děti tak nejčastěji narážíme na volných prostranstvích,“ sdělila Kyšnerová. U porušení zákona by obsluze restauračního zařízení, která mladistvému alkohol poskytla, mohla hrozit pokuta až 150 tisíc korun. Provozovateli navíc až dalších 800 tisíc korun. „V nejhorším případě může být pachatel potrestán odnětím svobody až na jeden rok,“ sdělila trestní sazbu policejní mluvčí. Do problémů se však mohou zcela zbytečně dostat i rodiče. Policie musí prohřešek jejich syna či dcery nahlásit na orgán sociálně právní ochrany dětí.

Statistiky posledních let za oblast Kroměříže:
rok 2015: 20 podnapilých mladistvých
rok 2016: 16 podnapilých mladistvých
rok 2017: 23 podnapilých mladistvých
rok 2018 (do konce listopadu): 16 podnapilých mladistvých
zdroj: Policie České republiky