Jaké oblasti se vaše práce věnuje?
Historii. Téma jsem si zvolil sám: Zánik židovské komunity v Holešově.
Co vás k tomu přimělo?
Loni na podzim jsem dostal témata (seminárních prací - pozn. red.) a jedno z nich se týkalo holocaustu v Holešově. To mě zaujalo a začal jsem pracovat. Postupně jsem ale zjišťoval, že je o této oblasti dost málo napsáno a najít nějaký materiál týkající se Holešova byl problém. Sice se jí několik autorů zabývalo, vyšly také nějaké studie či publikace, ale žádná, která by shrnovala osudy Židů v Holešově v souvislosti s dějinami 20. století. Po dokončení seminárky jsem si říkal, že je škoda tohle téma zahodit a přepracoval jsem ho do formátu SOČ (Středoškolská odborná činnost, studentská soutěž - pozn. red.). Na ní jsem pracoval další čtyři měsíce.
Z publikací tedy bylo obtížné čerpat pro jejich nedostupnost. Kde jste tedy sháněl informace?
Hledal jsem v archivu v Kroměříži a brněnském Moravském zemském archivu. Také jsem použil fotografie z archivu v Uherském Brodě. Hodně jsem pracoval i s internetovými databázemi holocaustu. Zajistil jsem si nějakou tu obecnou literaturu a hodně mi také pomohli pamětníci. Především jedna pětaosmdesátiletá paní, která přežila čtyři koncentrační tábory. Měl jsem čest si s ní dopisovat. To bylo obzvlášť přínosné.
Jak jste dopadl?
V celostátním kole jsem se umístil na prvním místě. Dostal jsem nějakou finanční odměnu. O to ale nejde. Těší mě hlavně pocit vítězství.
Budete svou práci nějak prezentovat?
Oslovil jsem městský úřad s tím, že by práce vyšla v rámci Knihovničky Holešovska. Nějaké jednání už jsme měli a vypadá to nadějně. Když pominu tištěnou formu, tak bych své poznatky rád prezentoval v rámci Týdne židovské kultury. Budu mít vymezený prostor k přednášce.
Jste ve třetím ročníku. Máte představu, co byste chtěl studovat dál? Bude se to týkat historie?
Zvažuji i historii, rozhodnutý ale nejsem. Historie mě opravdu baví.
SOČ je soutěž talentovaných středoškoláků v řešení odborných problémů v 18 vědních oborech. Probíhá zpravidla ve třech kolech formou soutěžních přehlídek, kde soutěžící své práce obhajují.
Cílem soutěže vyhlašované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a garantované Národním istitutem dětí a mládeže MŠMT je vést talentované žáky k samostatnému a tvořivému přístupu při řešení odborných problémů.
Soutěže se mohou zúčastnit žáci denního studia střední školy (výjimečně i základní školy).
Nejúspěšnější řešitelé mohou být vybráni k účasti na obdobných mezinárodních soutěžích.
Zdroj: www.soc.cz