V kauze studentů z kroměřížského domova mládeže hospitalizovaných se zažívacími problémy se během noci na čtvrtek objevily jen dva další případy, hygienici ale stále pracují na rozboru vzorků. Informace o zdroji nákazy by mohli mít k dispozici v pátek.

Zatím je stále nejpravděpodob­nější, že zdrojem nákazy bylo některé ze školských zařízení. Nařízena proto byla okamžitá opatření v podobě úklidu a dezinfekce. „Onemocnění se může přenášet kontaminovanou stravou a také přímým kontaktem s nemocným," upozornila Tkadlecová.

Zdraví lidé by proto s nemocným neměli přijít vůbec do kontaktu a dodržovat základní hygienická pravidla. „Řádně si mýt ruce teplou vodou a mýdlem. Po prodělání onemocnění je vhodné si ruce několik dní dezinfikovat, protože takový člověk může původce ještě nějakou dobu vylučovat, přestože je bez potíží," varuje Tkadlecová.

Potravináři by podle ní neměli v žádném případě s potížemi pracovat. „Je to totiž nejrychlejší cesta přenosu," dodala hygienička.

Dobré zprávy přišly také z nemocnic, kde byli studenti se střevními potížemi během noci na středu hospitalizováni. Z té kroměřížské byli ve čtvrtek propuštěni čtyři pacienti starší osmnácti let, kteří leželi na interním a kožním oddělení. Dalších devět jich zůstává v izolaci bez možnosti návštěv.

„Během noci jsme už další studenty nepřijali. Devět z nich leží ještě na dětském oddělení. Kontaktováni byli zákonní zástupci, kteří si je budou nejdříve během pátku vyzvedávat. Stav pacientů je uspokojivý a stabilizovaný," řekla mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.

Lépe je také studentům ve zlínské nemocnici. Na lůžko je jich tam stále ještě upoutáno celkem osm. „Na infekčním oddělení stále leží pět hospitalizovaných, na dětském oddělení tři. Jejich zdravotní stav se lepší a problémy ustupují," potvrdila mluvčí krajské nemocnice Karla Havlíková.

Počet nemocných se patrně ustálil i díky opatřením, která Střední škola hotelová a služeb v Kroměříži hned po vypuknutí epidemie přijala. „Kdo měl podezření nebo zdravotní potíže, zůstal doma a od včerejška se už nevyskytl žádný další případ. Teď čekáme na hygienu," řekl Deníku ředitel školy Petr Hajný.

Nemoc se objevila i mezi studentkami Tauferovy Střední odborné školy veterinární, které jsou ubytovány na stejném Domově mládeže. Podle ředitelky školy Blaženy Kubíčkové se ani tady nákaza dál nešíří, preventivně však nařídila dezinfekci všech sociálních zařízení, dveří, klik a dalších prostor.

„Všechny studenty jsme také poučili. Na našem ubytovacím zařízení se nákaza neprojevila, doufám, že z nejhoršího jsme venku," podotkla Kubíčková. Sama prý také čeká na vyjádření hygienické stanice, která upřesní zdroj nákazy.