Po zahájení se vůdcové se psy a rozhodčími rozjeli do okolí plnit deset disciplín. „Lesní práce se vykonávaly v lokalitách mysliveckého sdružení Litenčice, vodní práce v prostorách hulínského sdružení. Co se týká polních prací, tam nám vyšli vstříc myslivci z Pravčic, kteří nás také pustili do své honitby,“ informoval ředitel soutěže Jindřich Šimara.

Z původně čtyřiadvaceti přihlášených vůdců se psy se zkoušek zúčastnilo nakonec dvaadvacet. „Jeden se omluvil kvůli rodinným komplikacím a druhý odstoupil kvůli zranění,“ dodal Šimara.

V areálu a okolí střelnice v Kotojedech se konaly zkoušky loveckých psů

Memoriál je pro psy i vůdce fyzicky, psychicky i časově velmi náročný. Proto se konal po oba víkendové dny. Podle slov ředitele soutěže patří k nejnáročnějším disciplínám určitě takzvaná pobarvená stopa, ohrádka a vodní práce.

Podesáté vedl psa ke zkouškám Jindřich Lachout z Táborska. Ani on si se svou dvouletou fenkou Arfou nebyl stoprocentně jistý. „Přípravě jsme věnovali hodně času. Po dobu tří měsíců denně dvě až tři hodiny. Nejvíc jistý se s Arfou cítím při práci na vlečkách. Mám trochu strach z ohrádky a z dohledávky lišky,“ svěřil se se svými obavami kynolog.

Memoriál Františka Housky se konal v Kroměříži poprvé po pětatřiceti letech. Letos se ho zúčastnili i dva vůdci z Dánska a pozorovatelé z Holandska a z Kanady. Celá akce, jejíž příprava trvala rok, stála víc jak sto tisíc korun. „Z celé organizace bylo nejtěžší zajistit sponzory, kteří by nám pomohli memoriál financovat, ale nakonec se to nějak povedlo,“ dodal ředitel soutěže Jindřich Šimara.