V závěru tohoto pracovního týdne se na semaforu ministerstva zdravotnictví, který promítá riziko nákazy koronavirem, zbarvilo do oranžové dosud zelené Valašsko. Uherskohradišťsko už má dokonce červenou barvu značící nejvyšší nebezpečí. Aktuální vývoj epidemie ve Zlínském kraji v pátek projednával také krizový štáb svolaný hejtmanem Jiřím Čunkem.

„K dnešnímu dni máme v kraji 1824 nemocných s Covid-19,“ uvedl v pátek odpoledne hejtman.

V nemocnicích Zlínského kraje volilo šestatřicet pacientů, k jednomu z nich musela speciální komise
V nemocnicích Zlínského kraje volilo šestatřicet pacientů

Na základních školách se nesmí zpívat

Co se provozu škol týče, na vysokých školách mohou podle platného nařízení hygieniků probíhat jen individuální návštěvy knihoven či studoven a individuální konzultace. Zkoušení je možné za přítomnosti maximálně deseti lidí, při laboratorní, experimentální či umělecké práci může být lidí maximálně patnáct. Výjimku z omezení má také praktická výuka.

Na středních školách, vyšších odborných školách i konzervatořích se budou studenti následující dva týdny učit pouze distančně. Výjimka platí pro praktické vyučování a praktickou přípravu. Zavřené zůstanou pro žáky od pondělí také základní umělecké školy a jazykové školy. Omezení se týká také středisek volného času a kroužků, které zde děti navštěvují.

Na základních školách výuka pokračuje, je se nesmí vyučovat zpěv, na druhém stupni základních škol zase děti nebudou mít tělocvik.

Zpřísnění opatření si podle hygieniků vynutila zhoršující se epidemiologická situace, tedy rostoucí počet nakažených lidí. „Důležité je sledovat trend výskytu tohoto onemocnění,“ upozornila ředitelka krajské hygienické stanice ve Zlíně Eva Sedláčková s tím, že při srovnání období od 1. září do 1. října došlo ve Zlínském kraji k nárůstu počtu nově diagnostikovaných osob o 377 procent. Kumulativní počet potvrzených případů onemocnění Covid-19 za zmíněné období vzrostl z 803 (1. 9.) na 3028 (1. 10.).

Nejtěžší případy zamíří do Hradiště

Ve Zlínském kraji se v souvislosti s aktuálním v vývojem mění také systém péče o pacienty s koronavirem, pro které byla dosud vyčleněna nemocnice v Uherském Hradišti. Covidové pacienty už začaly přijímat i všechny další nemocnice v jednotlivých okresech.

„Důvodem změny je rostoucí počet hospitalizovaných s onemocněním Covid-19, kterých je k dnešku osm desítek,“ vysvětlil v pátek hejtman Jiří Čunek.

Ve volebním okrsku č. 13 na Masarykově gymnáziu ve Vsetíně hlasovali obyvatelé Vsetína 2. října 2020 v krajských volbách.
Volby v našem regionu: referendum o vodě, boj o nemocnici a všudypřítomné roušky

Do Uherskohradišťské nemocnice budou podle něj směřováni pacienti v nejtěžších stavech, kteří potřebují umělou plicní ventilaci.

„V každé z nemocnic Zlínského kraje jsme vyčlenili patnáctilůžkovou stanici, kam budou přijímáni covidoví pacienti ze spádového území. Tito pacienti budou bezpečně izolováni od pacientů hospitalizovaných s jinými diagnózami,“ upřesnil hejtman.

Krizový štáb Zlínského kraje se také dohodl na operativním řešení úkolů a spolupráci při plnění požadavků obcí s rozšířenou působností.

„Máme k dispozici dobře zpracovaný pandemický plán kraje, ve kterém se počítá s riziky a systémovými opatřeními, především ve zdravotnictví. Cenné zkušenosti jsme načerpali už při vyhlášení nouzového stavu v březnu tohoto roku,“ uvedl Robert Pekaj, vedoucí Oddělení pro zvláštní úkoly a bezpečnostní ředitel.