Ačkoli ještě nejsou sečteny všechny doručené přihlášky, už nyní školy potvrzují dostatek zájemců. Například na gymnáziu v Holešově jich mají víc než loni. Minulý týden se na škole konaly zkušební testy a žáci si mohli vyzkoušet, co je bude později čekat.

„Přípravné kurzy pořádáme zdarma, jsou otevřené pro zájemce do čtyřletého i víceletého gymnázia," řekl zástupce ředitele holešovského gymnázia Jan Urban.

Naopak na holešovské Střední policejní škole žádné přijímačky nanečisto nechystají, zájem mají totiž stejně jako každý rok velký. Oproti tomu zkoušky nanečisto si mohou vyzkoušet uchazeči i na Střední pedagogické škole v Kroměříži. Tam se přijímací řízení skládá ze dvou kol: ověřovány budou jak znalosti z matematiky a českého jazyka, tak i předpoklady v oblasti hudební a jazykové.

„Očekáváme asi sto třicet zájemců, podobně jako loni," podotkla tajemnice školy Šárka Nesibová. Šanci na úspěch tam má asi každý druhý uchazeč.

Na střední škole Centra odborné přípravy technické (COPT) v Kroměříži připravují pro žáky zkušební kolo celý březen. „Chceme, aby uchazeči byli na studium dobře připraveni. Loni testy neprošli jen dva žáci, doufáme, že i letos bude úspěšnost vysoká," věří ředitel Bronislav Fuksa.

Ačkoli prý škola nabízí velmi dobré řemeslné uplatnění, neregistrují tam žádný zvýšený zájem o učební obory.

„Stále neregistrujeme žádný zvrat v počtech nových uchazečů. Ačkoli je velká poptávka po řemeslnících, tak u nás se to zatím neprojevuje," komentovala za školu Danuše Miková. Očekávají asi tři sta zájemců o studium, otevírat budou dohromady sedm tříd, z nichž dvě jsou maturitní.

Kroměřížská konzervatoř P.J. Vejvanovského už má nové studenty pro příští rok vybrány. Hlásilo se tam sedm desítek uchazečů,přijata byla zhruba polovina. Přijímací zkoušky se tam skládaly z několika částí.

„Největší důraz klademe na talentovou zkoušku. Musíme zaručit, že vybraný uchazeč je opravdu profesně schopný. Samozřejmě v budoucnu se může něco přihodit, může přijít zdravotní komplikace, ale při výběru klademe opravdu velký ohled na talent," zdůrazňuje ředitel Miroslav Šiška.

Na druhé základní škole v Holešově letos přihlášky budoucích středoškoláků evidovali elektronicky. Rodiče svěřili dohled nad jejich zadáním výchovné poradkyni a ředitelce.

„Vyplňovali jsme je společně na počítači, měli jsme je tak hotové už na konci února. Dětem už jen zbývalo přihlášky odeslat," potvrzuje ředitelka Jitka Heryánová. Nejčastěji si tamní žáci vybírali školy technického a obchodního směru.

„Na gymnázium nebo učňovské obory se od nás hlásí jen minimum žáků. O řemesla moc velký zájem nemají, ví, že mají velké šance dostat se na odborné střední školy, které nenaplní svou kapacitu. A tak se žáci manuálním oborům spíše vyhýbají," konstatuje Heryánová.

I na základní škole Oskol v Kroměříži už jsou žáci připraveni. „Většina z nich využila možnosti podání dvou přihlášek, ovšem jsou i tací, kteří zvolili jen jednu školu," řekl ředitel Jaroslav Němec.

Jaké školy si tamní žáci nejčastěji vybírali, zatím neví. „To se dozvíme až po případném úspěšném přijetí, kdy děláme evidenci,"dodal Ně­mec.