Provozovatelé Trojáku věří, že jim v letošním roce zvýší návštěvnost nová běžecká magistrála.
„Slibujeme si od ní nejen návrat běžkařů do Hostýnských hor, ale také větší počty návštěvníků ve SkiAreálu a naplnění ubytovacích kapacit,“ doufá Jakub Juračka z Klubu lyžařů Kroměříž, který Troják provozuje.

Příznivce zimních radovánek podle něj na svah naláká hlavně výrazně levnější jízdné. Mimo prázdniny, volna a svátky se bude v týdnu od pondělí do pátku jezdit za poloviční ceny.
„Speciální nabídku pak obdrží školy ve Zlínském kraji pro možnost příměstských lyžařských kurzů,“ doplnil Juračka.

Slevy provozovatelé chystají i na Štědrý den, kdy se bude už pátým rokem do čtrnácti hodin lyžovat zdarma. Peníze nebudou lyžaři potřebovat ani na Nový Rok od půlnoci do jedné ráno.

SkiAreál Troják přes teplé měsíce prošel běžnou údržbou, zásadnější byla pouze oprava lana na centrálním vleku. Sjezdovky budou navíc zasněžovat dvě nová tyčová děla a snímat dvě nové webkamery.
„Z nástupu vleku C už navíc lyžaři nebudou muset šlapat do kopce, ale mají tam postavený nový přibližovací lanový vlek,“ láká Juračka.

Hlavním lákadlem je však podle něj stále levná lyžařská škola a naučit se na Trojáku můžete i jízdu na snowboardu. Přes rok se navíc přímo na svazích uskuteční třeba karnevaly nebo nejrůznější závody a soutěže.

Zahanbit se však rozhodně nenechá ani další středisko v kroměřížském regionu. Členové TJ Chvačov, která provozuje Tesák, budou v úterý jednat jak o plánovaných akcích, tak například i o cenách jízdného.
„Nějaké speciální slevy a nabídky u nás určitě budou, zatím však nemůžu říct nic konkrétního,“ vysvětlila za TJ Chvalčov Jana Odvršová.

I prostory na Tesáku podle ní zlepšily běžné drobné opravy, jak sjezdovek, tak vleků.
„Moc rádi bychom také nakupovali stroje nebo budovali něco nového, ale bohužel na to není dostatek financí,“ povzdechla si Odvršová.

I tak však podle ní areál přiláká opět zástupy lyžařů, především díky sjezdovce Kyčera, která je jednou z nejoblíbenějších v celém kraji.
„Její provoz je však možný jen při dostatku přírodního sněhu. Právě kvůli financím tam totiž nemůžeme zavézt vodu, která je potřebná na umělé zasněžování, ani podél ní vybudovat třeba osvětlení,“ stýská si provozovatelka s tím, že pro večerní lyžování je tak stále nejlepší Cvičná louka.

Sezónu podle ní odstartují hned, až napadne potřebné množství sněhu. „Bývá to většinou den po Vánocích, před Štědrým dnem je totiž zájem ze strany lyžařů vždycky minimální,“ uzavřela Odvršová.

Někteří příznivci zimních sportů z Kroměřížska však i přes snahu zdejších středisek upřednostňují zahraničí.

„Raději jezdím na větší sjezdovky, protože Troják a Tesák jsou přelidněné a sjezdovky jsou krátké. Většinu času tak člověk stráví v řadě na vlek. Zahraničí je optimální volba, pro kvalitu i délku sjezdovek,“ myslí si například Radek Škrabal z Nové Dědiny.

Ne každý lyžař či snowboardista je však stejného názoru. „V zahraničí se samozřejmě jezdí lépe, ovšem taky to stojí třikrát tolik. Pro běžné každotýdenní lyžování tak volím právě Tesák nebo Troják,“ vysvětlil Patrik Kútek z Kroměříže.