V některých základních školách na Slovácku mívají rodiče v září poradu s vedením, kde řeší sortiment zboží v kantýnách. „Každý rodič může vznést námitku proti některým pokrmům. Většinou jsme se shodli na tom, že v bufetu si děti nebudou moct koupit brambůrky a smažená jídla,“ poznamenal ředitel hradišťské základní školy Za Alejí Vratislav Brokl.

Zároveň však dodal, že například párky v rohlíku rodičům v kantýně nevadí. Žáci si tam mohou zakoupit také mléko, jogurty, ovoce nebo různé sladkosti. „Podle mě by však bylo mnohem lepší, kdyby děti dostávaly přichystané svačinky od rodičů z domu. Sám své dceři denně svačinu chystám,“ doplnil Brokl. Děti v tamní škole měly vloni možnost zakoupit si zdravé svačiny ve školní jídelně. O ty však školáci neměli zájem. Když byly ten den smaženky, najednou se jich podle ředitele přihlásilo i padesát.

Děti mají ve škole automat na mléko a jogurty

Na Základní škole Větrná v Uherském Hradišti mají k dispozici také automat na jogurty a mléko. „Děti si koupí karty a za ně si potom vyzvednou mléčné výrobky. Ve školním bufetu jsme před několika lety omezili na žádost rodičů prodej párků v rohlíku. Nyní už si je ale děti mohou zase koupit,“ prozradila tamní ředitelka Marie Leitgebová. Ta také tvrdí, že v bufetu striktně zakázala prodej žvýkaček. Děti je prý vyžvýkané nalepují na školní nábytek a při čtení v hodinách jim není rozumět.

Pracovníci hygieny dětí a dorostu pouze kontrolují, jestli jsou potraviny zdraví neškodné. „Nemůžeme prodejcům zakázat nezdravé pochutiny, které nevadí rodičům ani vedení školy. Máme výhrady hlavně ke coca–colám s obsahem kofeinu a nelíbí se nám měkké salámy nebo paštiky,“ uvedla pracovnice hygieny dětí a dorostu Ludmila Naščáková.

Děti by byly s brambůrkami a čokoládou spokojené. „Mamka mi chystá svačinu doma. Většinou dostanu obložený chleba nebo rohlík a k tomu jablko a třeba jogurt. Občas mi dá i peníze na nějakou sladkost. Ale mnoho dětí od nás ze třídy si kupuje svačinky v bufetu třeba každý den. Nejčastěji mívají párky v rohlíku,“ tvrdí osmiletý Adam Kročil z Uherského Hradiště.

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE ZDE