Malou vesničku zaplavil prudký přívalový déšť už minulou středu kolem půl čtvrté odpoledne. Na návsi bylo v momentě zhruba půl metru vody. Stopy po této události uklízejí v obci postupně. Příští týden tam navíc dorazí i pracovníci Správy a údržby silnic, jejichž úkolem bude spravit vodou zničenou cestu.

„Lokální záplavy z minulého týdne se tu dotkly snad každého. Co má na to člověk říct, když to vidí. Čekáme jen, jak to dopadne. My jsme měli naštěstí vodu jen v průjezdu, a to jen kvůli tomu, že kanály ji už nebraly. Z druhé strany domu se nám také ucpal kanál, tak se nám tu voda spojila,“ prozradila například Iva Morongová ze Strabenic.

Někteří ale podle ní dopadli mnohem hůře. „Jedna starší paní tu má chalupu, měla v ní takových deset centimetrů nánosu bahna. Dům měla navíc ještě nově vymalovaný,“ povzdechla si Morongová.

Podobných neštěstí bylo podle starosty Litenčic Josefa Smažinky více.

„Zatopených bylo asi šest domů. Škody s majiteli řešila pojišťovna. Asi ve dvou stavbách místní hasiči pomáhali čerpat vodu. Zaplavené pak byly i některé okolní zahrady. Profesionální hasiče jsme ale nevolali,“ dodal starosta.

Úklid po lokálních záplavách řeší ve Strabenicích do dnes.

„Voda po hlavním přívalu do hodiny opadla a v obci zůstaly jen hromady bláta. Následující den obecní zaměstnanci a místní občané náves částečně uklidili, k čemuž nám posloužila i zapůjčená technika z morkovského zemědělského družstva,“ poznamenal Smažinka.

Po opadnutí vody však na představitele obce čekala jedna nepříjemná skutečnost: silně poškozená silnice.

Obrátili se proto na Správu a údržbu silnic Kroměřížska, která začala hledat vhodné řešení opravy.

„Po velké vodě tam zůstaly větší díry. Na jejich odstranění začnou dělníci pracovat od pondělí, stejně tak Strabenicím částečně pomůžeme i s úklidem bahna, které tam doposud je. Díry zaděláme obalovanou směsí a provedeme i jiné běžné opravy,“ nastínil Pavel Dvořák ze zdouneckého pracoviště Správy a údržby silnic.

Protože je ale silnice z velké části majetkem Ředitelství silnic Zlínského kraje, obrátil se starosta Litenčic i tam. „Napsal jsem v úterý dopis se žádostí o projednání havarijního stavu cesty v litenčické místní části Strabenice,“ podotkl Smažinka.

Problémy lokálních záplav nejsou podle tamních občanů nic neobvyklého. Strabenice totiž leží mezi kopcovitými poli, ze kterých se voda valí při každém přívalovém dešti. „Stalo se to tady už mockrát, dá se říct, že je to tu pravidelně, jak je dlouhodobější a silný déšť, tak sem voda z polí nateče vždycky,“ uzavřela Morongová.