Mezinárodní den rumu připadá každoročně na 16. srpna. Historie Dne rumu, který je jeho oslavou, má v Hulíně několikaletou tradici. Poprvé ho tam slavili v roce 2017.

„To bylo ještě na našem starém baru. Udělali jsme ji tenkrát spíše jen z recese,“ prozradil už dříve Deníku organizátor akce Karel Souček z Klub Café Baru v Hulíně.

„V následujícím roce jsme Den rumu uspořádali na náměstí i pro veřejnost a byl o ní poměrně velký zájem. Postupně pak v dalších letech celá akce rostla a jakmile k nám začali jezdit i ambasadoři jednotlivých rumových značek, tak význam celé akce sílil,“ popsal Souček.

Kazmův film Onemanshow: The Movie
Premiéra Kazmova filmu láká diváky i v jeho rodné Kroměříži

Stejně tak rostl i počet návštěvníků a zmíněných ambasadorů. Rapidně se za tu dobu také zvýšil počet rumů, které mohou lidé na akci ochutnat. Zatímco na začátku čítala nabídka jen pár lahví, letos jich bylo znovu přes dvě stovky. Vybírat si z tohoto nepřeberného množství mohli návštěvníci na zhruba devatenáctimetrovém baru.

A k tomu tradičně nechyběl i koktejlový, pivní či oblíbený gril bar. Pohodovou atmosféru pak příjemně dotvářela živá muzika, o kterou se postaral Dale B Williams.

Větší zájem než loni vzbudily odborné přednášky.

„Loni na Dni rumu bylo na přednáškách jen pár lidí. Letos jsme proto raději udělali jen dvě. A musím říct, že jsem byl příjemně překvapen. Nakonec jsme totiž ještě museli přidávat další židle, protože se to hezky obsadilo, za což jsem rád. Díky podobným přednáškám se nám totiž daří zvedat rumovou kulturu,“ prozradil Karel Souček.

Otevření zrekonstruované prodejny Kauflandu v Kroměříži, 16. srpna 2023.
VIDEO: V Kroměříži otevřel zrekonstruovaný Kaufland. Takto vypadá uvnitř

Den rumu není ani zdaleka jedinou akcí, kterou letos v Klub Café Baru plánují.

„Už 29. září chystáme takovou menší oslavu pěti let fungování našeho baru, která bude určená především pro naše štamgasty a přátele,“ prozradil Karel Souček. V plánu je ale také Den whisky.

„Bude 28. října a opět se zaměříme na přednášky, které jsou pomyslným motorem celé akce. Chybět ale nebudou ani ambasadoři, i když je třeba říct, že tato akce je v porovnání s Dnem rumu komornější,“ dodal Souček s tím, že lidé si na tento svátek whiskomilců už nyní mohou koupit vstupenky v předprodeji.