Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, Vsetínská nemocnice a také Kroměřížská nemocnice pozastaví všechny plánované operace, připojí se tak k Uherskohradišťské nemocnici, která plánovanou neakutní péči omezila už na začátku tohoto týdne.

Na nemocničních lůžkách v Uherském Hradišti, Zlíně a Kroměříži je aktuálně hospitalizováno 114 covid pozitivních pacientů, tři desítky z nich jsou na umělé plicní ventilaci. Informoval o tom tiskový mluvčí nemocnic ve Zlínském kraji Egon Havrlant.

„V tuto chvíli je pro nás nejdůležitější, abychom měli také dostatek zdravotníků, kteří budou o akutní a o covidové pacienty pečovat. Plánované výkony proto musíme zastavit, abychom měli volné ruce pro přesuny personálu mezi odděleními podle aktuální potřeby,“ vysvětlil Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje.

Ilustrační foto
Nárůsty nakažených jsou enormní, varuje hygiena. Hejtman svolal krizový štáb

Ze 114 aktuálně hospitalizovaných covidových pacientů jich 60 leží v Uherskohradišťské nemocnici, 42 v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně a 12 v Kroměřížské nemocnici. Původně měla covidová lůžka pro pacienty z celého kraje vyčleněna pouze nemocnice v Uherském Hradišti, na přelomu září a října je vzhledem k nárůstu počtu případů otevřely i všechny další nemocnice.

„Jen ve Zlíně se patnáctilůžková stanice s lůžky vybavenými kyslíkem během týdne naplnila, proto jsme pro covidové pacienty vyčlenili ještě celý sedmnáctý pavilon, kde máme k dispozici dalších třiatřicet lůžek. Jsme připraveni tuto kapacitu v případě potřeby ještě rozšířit,“ ujistil Radomír Maráček.

Plánované neakutní výkony začnou nemocnice ve Zlíně, Vsetíně a Kroměříži odkládat od pondělí 12. října.

„Opatření bude zatím platit čtrnáct dnů a podle aktuální situace potom plánované výkony případně znovu spustíme,“ doplnil Radomír Maráček s tím, že lidé by měli omezit návštěvy nemocnic i z důvodu plánovaných kontrol a raději nezbytnost takové kontroly předem telefonicky konzultovat s konkrétní ambulancí.