„Počet obézních dětí narůstá,“ potvrdila kroměřížská endokrinoložka Svatava Fialová. Právě k ní totiž praktiční lékaři posílají své dětské pacienty, především v případech, kdy nadváha přeroste v obezitu.
„Procento dětí, u kterých je obezita způsobena hormonální poruchou nebo jiným onemocněním, však odhaduji asi jen na jedno procento,“ řekla lékařka. Zbytek je podle ní způsoben špatnou životosprávou, nevhodnou skladbou a načasováním jídelníčku.„Proto se také obezita u dětí neléčí dietami, ale tak, že je učíme zdravě jíst a upravit jídelníček,“ uvedla lékařka.
Nejohroženější skupinou jsou prý děti, které začnou chodit do školy. Sníží se jim totiž pohyb.„Často také ale chodí s tímto problémem i na Kroměřížsku adolescenti. Základ obezity je potřeba většinou potřeba hledat v dětství. Děti se totiž naučí špatně vnímat pocit hladu,“ vysvětlila Fialová. Následkem obezity ale může být řada zdravotních problémů. „Cukrovka druhého stupně, nebo třeba vysoký krevní tlak,“ uvedla lékařka.
Endokrinologií ale řešení tohoto problému na Kroměřížsku končí. I lidem v regionu jsou samozřejmě k dispozici nejrůznější webové stránky, díky kterým si lidé určí svou ideální váhu, nejbližší obezitologické centrum je totiž až v Olomouci.„Přicházejí k nám rodiče nebo prarodiče, kteří se rozhodnou s nadváhou dítěte skoncovat,“ shrnul primář Oddělení tělovýchovného lékařství olomoucké nemocnice Dalibor Pastucha. Patnáctileté děti s váhou nad sto kilo už podle něj nejsou žádnou výjimkou.
Sporování má díky svému otci už nyní naplánované roční Lucinka z Hulína. „Tatínek totiž sportuje velice rád, takže ji asi zahálet nenechá,“ smála se její maminka Jana Tománková. I ona si ale nebezpečí v obezitě uvědomuje a dodal, že věří, že se její dcery problém týkat nebude.