„Je možné, že někteří cestující nejsou o stávce informováni, nesledují zpravodajství, pro takové případy se proto ve vlakových stanicích budou nacházet informační plakáty, které jsme rozdali všem předsedům základních organizací,“ upozornil první místopředseda Odborového svazu železničářů Vladislav Vokoun.

Všichni pracovníci Českých drah jako v každý jiný den nastoupí do práce. „Jejich úkolem bude dohlížet na bezpečnost jak na nádražích, tak na kolejích,“ podotkl Vokoun. „Lidé budou (po zahájení stávky) dopraveni do nejbližší větší vlakové stanice. V nějaké malé obce je nenecháme,“ ujistil s úsměvem Vokoun.

Zhruba tři hodiny před páteční půlnocí pak pracovníci drah vyrazí na kontrolu tratí. „Doufáme, že protestu nevyužijí vandalové,“ věří Vokoun.

Autobusová doprava by měla být bez potíží. Předseda kroměřížské základní organizace odborového svazu dopravy Jiří Šípek cestující ubezpečuje, že spoje pojedou v plném rozsahu. „Stávkovat nikdo nebude, protest řidiči podpoří pouze připnutím trikolory na rameno,“ konstatoval Šípek.

Náměstek ředitele kroměřížské dopravní společnosti Krodos Bus Vladimír Dostál upozorňuje, že v případě velké vytíženosti navýší kapacitu vysláním dalšího vozu. „Jedná se především o trasu Bystřice, Holešov, Kroměříž,“ poznamenal Dostál.

„Ve vybraných úsecích železniční sítě, kde není souběžně vedena autobusová doprava, zajistí České dráhy náhradní dopravu. Na Kroměřížsku se jedná o trať 303/330 Bystřice pod Hostýnem – Holešov – Hulín – Přerov a zpět,“ informovala mluvčí Krajského úřadu Gabriela Sýkorová – Dvorníková. Městská hromadná doprava na území Kroměříže má fungovat bez jakéhokoliv omezení.