„Podle informací radničního odboru školství, mládeže a sportu budou kvůli stávce uzavřeny všechny základní a mateřské školy ve městě s výjimkou Základní školy Komenského a Mateřské školy Trávník,“ informoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna s tím, že město Kroměříž je zřizovatelem deseti mateřských a šesti základních škol.

Přesný počet stávkujících učitelů a zařízení na Kroměřížsku bude ovšem známý teprve dnes. Organizátoři akce jej nechtěli sdělit, protože se školy mohly o svém zapojení do stávky rozhodnout do poslední chvíle.
Také většina škol na Valašsku se k dnešní stávce připojí.

Některé ze základních škol a mateřinek budou zavřeny úplně, jinde se k protestu učitelé a další zaměstnanci připojí pouze symbolicky.
„Zavřít kvůli stávce nemůžeme. Bylo by to vůči dětem i jejich rodičům nezodpovědné, protože za naše služby platí,“ uvedla Ludmila Linhartová, ředitelka Střediska volného času v Rožnově pod Radhoštěm.

Převážná část školských zařízení na Slovácku stávku podpoří. „V polovině zařízení se do stávky zapojí celých sto procent učitelů. Chtěla bych však především vyzdvihnout účast škol, kde nemají odborovou organizaci, jako jsou Jalubí, Uherský Ostroh a Březová,“ poznamenala šéfka okresní organizace Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Miloslava Prachařová.

Někteří ze stávkujících pedagogů se chystají vyrazit do Prahy, aby se připojili k protestnímu shromáždění před ministerstvem školství a parlamentem.

Celkem by v uherskohradišťském okrese mělo stávkovat padesát čtyři školských zařízení. Z toho je třicet škol základních, osmnáct mateřinek, pět škol středních, a také dětský domov v Uherském Hradišti.