Zatím je vše ve fázi příprav. „Oslovili jsme předsedy základních organizací a přijímáme kopie přihlášek ke stávce. Informujeme i školy, na kterých odbory nejsou a záleží jen na nich, zda nám vyjádří podporu a v jaké formě,“ uvedl předseda krajské rady ČMOS Pavel Štěpán.

Dodal, že peníze, které odboráři po ministerstvu požadují, jsou důležité, aby mohlo dojít k plánovaným změnám, které jsou už nezbytné.

Dopisy ani petice nezabraly

„Využili jsme dosud všech možných prostředků k dosažení našeho cíle ať už to byly dopisy či petice adresované na ministerstvo školství nebo vládě, ale nebylo to nic platné,“ doplnil Štěpán.

Stávka se týká mateřských, základních i středních škol. „Pokud bychom uspěli, půl miliardy z dosažené částky bychom uvolnili na učebnice, učební pomůcky a vzdělávání pedagogických pracovníků a zbývající dvě a půl miliardy by šly na platy všech zaměstnanců regionálního školství včetně uklízeček, kuchařek a školníků,“ řekla předsedkyně odborového svazu na Kroměřížsku Oldřiška Šimčíková.

Pokud se rozpočet nepodaří navýšit, postihne to podle odborářky i obce jako zřizovatele a rodiče, kteří by si museli sáhnout hlouběji do peněženek. „Budou muset třeba zaplatit náklady spojené s výukou plavání, což není jediný problém, který se jich dotkne,“ nastínila Šimčíková.

O průběhu stávky mají odboráři už celkem jasno. „Pokud se učitelé, popřípadě ostatní zaměstnanci škol připojí ke stávce, budou na jeden den školy, ale i družiny či jídelny uzavřeny. V případě, že by se přihlásili jen někteří, musel by být na škole zaveden nějaký krizový režim,“ upřesnil předseda krajské rady.

Vedoucí školských odborů jak v Kroměříži tak i v krajském městě Zlín se do připravované akce ale zatím nezapojují. „Oficiálně jsme nic neobdrželi, proto se k tomu zatím nevyjadřujeme,“ sdělil vedoucí školského odboru Zlínského kraje Petr Pavlůsek.

Ředitelé škol ještě nemají jasno

Jednoznačný názor na stávku nemá ani ředitel Střední průmyslové školy nábytkářské v Bystřici pod Hostýnem Aleš Zapletal. „Zatím mě naši odboráři neoslovili,“ řekl.

O stávce neuvažují ani v základní škole v Hulíně. „My tu odbory nemáme, tudíž nemáme ani stávkový výbor. Zatím nevím o tom, že by se k něčemu na naší škole schylovalo,“ podotkl ředitel Tomislav Kolařík.

Skeptičtí jsou i ve škole v Morkovicích. „Stávkami se zatím ničeho nedosáhlo. Pomohla by spíš změna koncepce na ministerstvu školství a ve vládě. Obávám se, že by mohlo dojít zase akorát k dalšímu propouštění zaměstnanců,“ mínila ředitelka školy Eva Manďáková Svašková.