Zdravotníci chtějí protestovat například proti privatizaci pojišťoven a fakultních nemocnic. Stávku podpoří i někteří pracovníci kroměřížské okresní nemocnice.

Připojit se může každý, bez ohledu na to, zda je členem zdravotnických či lékařských odborů.

„Není to jen záležitost zdravotníků, ale týká se všech. Privatizace pojišťoven se dotkne každého, kdo si třeba platí zdravotní pojištění,“ přiblížila důvod stávky předsedkyně odborového svazu kroměřížské nemocnice Marcela Sikorová.

Hodinovou stávku protestující naplánovali od 12 do 13 hodin. Účastníci se chtějí sejít na tamním nádvoří.

„Pojmeme to formou mítinku nebo také „zmrzlinové stávky“. Při protestu se totiž bude podávat zmrzlina,“ poznamenala s úsměvem nemocniční lékařka Ivana Horková. K protestu chtěli odboráři nechat vyvěsit také informační letáky.

Kroměřížská nemocnice jako instituce však plánovaný krok vlády, jež prosazuje reformu českého zdravotnictví, neschvaluje.

„Někteří lékaři se asi připojí, mají na to právo. My jako společnost ji ale nepodporujeme. Chod nemocnice však v žádném případě stávkou narušen nebude, pacienti nemusejí mít obavy,“ potvrdil ředitel nemocnice František Fuit.

Protestující zdravotníci ale musejí počítat s nižší výplatou. „Persekuováni za to nebudou, pouze v souladu se zákonem dostanou nižší mzdu,“ podotkl ředitel.

Možnost zapojit se do stávky mají také praktičtí lékaři. Ne všichni toho ale využijí, každý má totiž na situaci odlišný názor.

„Jsem osoba samostatně výdělečně činná. V odborech nejsem, proto se do stávky ani nezapojím,“ svěřila se například kroměřížská praktická lékařka Nataša Žalmannová.

Fakultními nemocnicemi podle doktorky tečou neskutečně velké peníze, a tyto instituce jsou často i zadlužené. „Já bych si takový peněžní závazek nedovolila. Díky privatizaci možná tento problém s jejich hospodařením odpadne,“ míní Žalmannová.

Protest nepodpoří ani v druhé kroměřížské nemocnici milosrdných sester. „Na stávku nechystáme,“ komentoval její správce Vít Pělucha.