Na Kroměřížsku se dnes k protestu odborů připojí dvě školní jídelny. Jiní ještě váhají

Vedoucí školní jídelny 3. základní školy v Holešově Stanislava Gajdošová si za svým rozhodnutím stojí.„Nejsme spokojeni s tím, že se budou snižovat platy, tři kuchařky se dostanou na minimální mzdu. Všichni máme rodiny, je to hrůza,“ zlobila se Gajdošová.

Kuchařky se proto rozhodly, že dnes nebudou vařit. „Ředitelka oznámila rodičům, že mají dětem připravit velkou svačinu,“ dodala vedoucí.

Ke stejnému kroku se rozhodli i zaměstnanci jídelny holešovské Vyšší policejní školy a Střední policejní školy. „Pracovníci skutečně budou stávkovat,“ potvrdil Deníku ředitel školy Jan Dvořák.Rozhodnutí prý vedení nechalo čistě na zaměstnancích. Ani budoucí policisté však hladovět nebudou.„Žáci ráno dostanou náhradní stravu v balíčku,“ objasnil ředitel.

Podle Oldřišky Šimčíkové, předsedkyně oblastní rady Českomoravského odborové ho svazu pracovníků ve školství, se většina škol v regionu zapojí do akci tak, že vyvěsí na dveřích cedulky, jimiž vyjádří akci podporu. Zaměstnanci si také symbolicky připnou stužky.„Školy nechtějí přidávat rodičům starosti a omezovat provoz,“ připomněla Šimčíková. Zároveň však dodala, že mnoho zaměstnanců především mateřinek si uvědomuje, jak jsou nová pravidla nespravedlivá.

Učitelka bez praxe, ale s vysokou školou by totiž podle odborářů byla nově mnohem lépe platově ohodnocena, než kolegyně s mnohaletou praxí, ale bez vysokoškolského vzdělání.„Především nepedagogičtí pracovníci, jako jsou kuchařky a uklízečky, tím však budou finančně poškozeny,“ tvrdí Šimčíková.

Dnešní stávku některých zaměstnanců kroměřížského pracovního úřadu nevyloučil ani tamní ředitel Karel Smíšek.„Nevím, jestli je legislativně ujasněno, zda mají zaměstnanci své rozhodnutí dopředu řediteli ohlašovat,“ řekl včera Deníku Smíšek. Dodal ale, že pokud se tak stane, nikomu bránit nebude.

Kroměřížská radnice provoz neomezí. „Podle mých informací se ani v místních školách provoz neomezí,“ potvrdil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.Stávku neplánují ani v Knihovně Kroměřížska. „Nijak se nezapojíme,“ shrnula její ředitelka Šárka Kašpárková.