Radnice přiznávají, že rozhodně nestihnou všechno, co by bylo potřeba, a doufají, že se jim ještě podaří získat peníze z dotačních fondů.

„Je velmi těžké odhadnout finanční možnosti města. Nevíme, jakou změnu přinese změna zákona o výherních hracích zařízeních. Nevíme, jaký bude výběr daní ani co bude znamenat eventuální změna zákona o lázeňských zdravotních zařízeních,“ vysvětluje například starosta Luhačovic František Hubáček.

Sám přiznává, že finanční situace ve městě je velmi napjatá a na letošní investice zůstává jen malá částka.

„Většina akcí, které chceme podniknout, je závislá na získání dotace. Konkrétně zateplení budovy základní školy, dokončení digitalizace kina či přechodu pro chodce u lázeňského divadla, “ upozornil starosta.

„Určitě ale dáme do provozu informační systém ve městě, včetně rekonstrukce chodníku v Pražské čtvrti,“ ujistil.

Zkraje roku jsou plány předčasné

O tom, že hned zkraje roku nelze přesně odhadnout, v jaké míře se bude stavět a rekonstruovat, hovoří i starostka Napajedel Irena Brabcová.

„Rozpočet jsme schvalovali 1. prosince 2011, kdy jsme se dohodli na několika projektech, které chceme uskutečnit. Další investice do rozpočtu budeme zařazovat na únorovém zastupitelstvu podle skutečného výsledku hospodaření v minulém roce a podle předpovědi daňových příjmů,“ sdělila starostka.

Podle ní budou navíc i možnosti čerpání dotací omezenější než dříve, přesto je nutné pokusit se tímto způsobem získat co nejvíc peněz.

Na dotacích jsou ve větší míře závislí i ve Slavičíně. „Žádat budeme o prostředky na zateplení některých budov. Čekáme na výsledky dotací na solární ohřev vody v Městské nemocnici a obnovu městské zeleně u školy a kulturního domu,“ sdělil tamní starosta Jaroslav Končický s tím, že největší letošní akcí bude stavba kanalizace v místní části Nevšová. Půjde o čtyřicetimilionovou investici krytou dotací.

„Dále chceme zbudovat cyklostezku do místní části Divnice, která svede provoz cyklistů z krajské komunikace a spojí část Divnice s průmyslovým areálem,“ plánuje starosta Jaroslav Končický.

Dodal, že Slavičín chce také nakoupit kompostéry na třídění biologicky rozložitelného odpadu.

Rozpočet zatím stále nemají

Například v Otrokovicích nemají ale zatím řádný rozpočet pro letošní rok schválen. Přesto už nyní vědí, že chtějí investovat do zhruba pěti velkých akcí, které jsou pro město důležité. Otrokovičtí by se tak měli dočkat nového systému, který by měřil kvalitu ovzduší, oprav a obnovy severovýchodní části náměstí 3. května či první etapy výstavby cyklostezky Zlín Otrokovice.

„Vzdát se nechceme ani přípravy nového vjezdu do průmyslového areálu společnosti TOMA a dokončení Veřejného sportovně společenského areálu a vybavení polyfunkčního objektu. U většiny akcí počítáme s dotací,“ doplnil starosta Jaroslav Budek.