Nejvyšší ocenění, které může být přiděleno, je Grand Prix architekta Pavla Nováka. Ta nebývá vyhlašována automaticky každý rok, ale jen v mimořádných případech. A to se stalo právě letos.

Porota cenu přisoudila týmu, který v roce 2021 provedl rekonstrukci a modernizaci Academia centra Zlín. Architektonickou studii zpracovala profesorka Eva Jiřičná.

Hejtman ocenil opravu zámku

Samostatnou kategorií je Cena hejtmana Zlínského kraje, o níž rozhoduje první muž hejtmanství. Radim Holiš ji udělil stavařům, kteří se zasloužili o opravu střechy zámku Lešná u Zlína. Oprava probíhala od prosince 2018 do září 2021.

„Zámek Lešná je unikátní nejen svým umístěním v areálu zoo, ale i tím, že jde o jedno z nejmladších šlechtických sídel u nás,“ řekl Radim Holiš.

Připomněl, že samotná střecha zámku je velmi členitá a přístup ke všem místům, jako jsou úžlabí či věžičky, vyžadoval velké stavařské umění a úsilí. „Klobouk dolů před výsledkem a všemi machry, kteří se o rekonstrukci zasloužili. Je to pečlivá a mistrovská práce, která teď zdobí zámek v nejkrásnější zoologické zahradě, jakou znám,“ nešetřil chválou hejtman Holiš.

Uspěl i dvůr v Rymicích

Vedle zmíněných samostatných ocenění udělovala odborná porota složená z investorů, architektů i zástupců Zlínského kraje ceny v sedmi kategoriích. Hlavní mezi Stavbami občanské vybavenosti získala revitalizace hospodářského dvora v Rymicích. Investice, na níž se významně podílel kraj.

Kategorii Domy pro bydlení vyhrála Rezidence Bartoška Zlín, mezi Rodinnými domy si prvenství vydobyl rodinný dům v Janové.

Ilustrační foto
Můžeme krást. Hlubučkův gang řídil muž ze Zlína s vazbami na Krejčíře

U Průmyslových a zemědělských staveb dostala hlavní cenu Nová hala FLATBED v Jablůnce. V ranku Dopravní, inženýrské a ekologické stavby porotci vybrali Jihovýchodní obchvat Otrokovic na D55.

V kategorii Realizace rozvojových projektů měst a obcí bylo nejlépe hodnoceno Městské koupaliště Bojkovice. U Staveb realizovaných mimo území kraje se porotcům nejvíce líbila oprava zámku ve Vranově nad Dyjí.

Svou cenu udělil rovněž Syndikát novinářů, a sice Mateřské školce v areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Oceňoval také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který vybral Vývojové inovační centrum modularity ve Vizovicích.

Ceny pro učně

Během slavnostního večera si pro ocenění přišli také učni stavebních řemeslných oborů, kteří úspěšně reprezentovali Zlínský kraj v odborných soutěžích. Byli to: Jiří Daněk, Tomáš Drábek, Adam Borovička a František Psota, klempíři a tesaři ze Střední průmyslové školy stavební Valašské Meziříčí, dále Michal Kadlčák a Adam Řihák, učni oboru Instalatér ze Střední průmyslové školy Otrokovice.

Všichni vyhráli první místa v moravském či krajském kole soutěže odborných dovedností. Vyznamenání za studentské práce si odnesli také Jakub Kolařík, Vojtěch Šindler a Jakub Jakšík – všichni ze Střední průmyslové školy stavební Valašské Meziříčí.

Cílem soutěže Stavba roku Zlínského kraje konané pod záštitou hejtmana je zviditelnit kvalitní projekty ve stavebnictví a představit je odborné i laické veřejnosti. Pořadatelem je Krajská stavební společnost při Svazu podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.

Soutěží se v sedmi kategoriích: od rodinných domů, přes stavby občanské vybavenosti až po objekty průmyslové a dopravní infrastruktury. Aktuální ročník potvrdil, že stavební firmy ze Zlínského kraje úspěšně působí i za hranicemi regionu – hned třináct z téměř padesátky přihlášených objektů se nachází v jiných částech republiky.