Domov je určen seniorům trpícím Alzheimerovou chorobou nebo jinou formou stařecké demence.

„Zpozdil se nám projekt. Dělníci v objektu musejí ještě nainstalovat vestavené skříně, čekají je mimo jiné i úpravy okenních klik, zapojení bezpečnostních zařízení nebo požárních hlásičů,“ povzdechla si Anna Valachová, ředitelka oblastní charity Kroměříž.

První uživatelé by se podle ní mohli začít stěhovat za několik dnů, možná už devatenáctého ledna.

„Sice jsme slíbili, že počátkem ledna otevřeme, já s tím ale bohužel nic nemohu dělat. Dělníci se snaží, jak mohou. Jsou tam od brzkého rána až do večera,“ podotkla Valachová.

Pořadník na klienty mají už vytvořen, velký zájem vyvolaly obě služby, které zařízení nabízí.

„Řekla bych, že na odlehčovací pobyty se přihlásilo více lidí než na domov se zvláštním režimem,“ prozradila ředitelka. Charitní dům pokojného stáří sice ještě nemá své uživatele, prázdnotou ani tak ale nezeje. Od nového roku v něm už totiž pracují zaměstnanci, kteří se zakrátko budou o seniory starat.

„Pracujeme nyní na výzdobě, uklízíme, zpracováváme různé metodiky nebo se účastníme školení na spotřebiče, které tu budou k dispozici,“ nastínila vedoucí cetechovického zařízení Monika Vymazalová.

Kvůli odloženému termínu zprovoznění musejí v těchto dnech čelit pracovníci charity i cetechovičtí zastupitelé řadě telefonátů. Obracejí se na ně totiž příbuzní nemocných seniorů s otázkou, kdy bude domov otevřen.

„Opravdu se lidé často ptají, v takových případech je odkazuji na charitu nebo vedoucí domu,“ potvrdila starostka Cetechovic Eva Váňová.