Pochybnosti, které vedly uherskohradišťskou policii k zahájení trestního stíhání ovšem nejsou podle Daňhela takového charakteru, aby mohly odůvodnit naplnění všech znaků skutková podstaty spáchání trestného činu. Ve své tiskové zprávě to včera uvedlo OSZ.

„Bylo zrušeno usnesení policie k zahájení trestního stíhání a věc byla odložena,“ stojí dále v tiskové zprávě OSZ.

Konec vymyšlené kauzy po roce a půl

„Státní zástupce konstatoval, že žádný trestný čin jsem nespáchal. Jsem rád, že po téměř rok a půl trvajícím martyriu celá vymyšlená kauza končí a můžeme se soustředit na práci pro občany,“ řekl Němec.

Jak se zdá, případ ještě nekončí.

„Poradím se s právníky, ale je takřka jisté, že budu po státu požadovat náhradu škody. Téměř rok a půl dlouhé trestní stíhání se projevilo negativně na mém zdraví, zasáhlo můj rodinný život, kdy trestní stíhání těžce nesla manželka i děti, a poškodilo mě i v životě pracovním a politickém,“ stěžoval si na nepříjemný zásah do života Němec.

Exemplární případ

Nebyl by prvním politikem, který se domáhá náhrady škody. V současnosti nejznámější kauza probíhá v Postoloprtech na Žatecku, kde devět zastupitelů žádá jako náhradu škody po státu 18 milionů korun. Pro každého zastupitele 2 miliony.

Podobný krok zvažuje také starostka města Chropyně Věra Sigmundová. Tu odvolací soud definitivně osvobodil v minulém týdnu. Právnička města Jana Zwyrtek Hamplová má s bezdůvodným trestním stíháním komunálních politiků své zkušenosti.

Kroměřížskou kauzu označila jako exemplární případ nezákonné a nedůvodné kriminalizaci politika, který jednal ve prospěch občanů s cílem ochránit pro ně vodárenskou společnost před hrozící privatizací.

Hrozilo mu deset let

Jaroslav Němec byl trestně stíhaný od září. Obvinění předcházelo více než rok a půl dlouhé vyšetřování. Starosta obviněn ze spáchání tří trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, zločinu z jednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku. V případě prokázání viny mohl Němec strávit za mřížemi až 10 let.