Velký problém je tráva například pro obce na trase směrem do Chřibů.

„Leží na cestě a místo šestiapůlmetrové vozovky je silnice čtyřmetrová. Je to nebezpečné. Je to ale hlavně na Kroměřížsku. Jel jsem minulý týden do Německa a jen co jsem opustil okres, všude bylo posečeno," zlobí se třeba starosta Soběsuk Josef Škrabala.

Sečení dvakrát do roka neshledává dostačujícím ani starosta Kostelan Jan Petřík.

„Člověk už ani neví, jestli jde po kraji silnice, nebo je v příkopě, tráva visí až do silnice. Vysekali u nás zatím jenom křižovatku, aby to bylo aspoň trochu přehledné," říká.

Právě na trase do Chřibů bývá navíc velký problém se zvěří. „Setkal jsem se s názory, že tráva neovlivní, když vám do cesty skočí srnka. Myslím si ale opak: pokud je totiž posečeno, můžete zvíře aspoň z pěti nebo deseti metrů vidět a včas zareagovat," tvrdí Jan Petřík.

Silnice třetí třídy vede také z Míškovic na Mysločovice a Kurovice. „Tam je to každý rok opravdu opožděné a silničáři letos opět ještě nezasáhli. Je to každoroční problém. Jinak ale obec leží na silnici druhé třídy a ty se naštěstí udržují lépe," zhodnotil starosta Míškovic Petr Zelina.

Starostovi Žeranovic Stanislavu Němcovi zase vadí vysazování vysokých plodin, jako je třeba kukuřice. U křižovatek pak řidiči vidí vpravo a vlevo třeba jen na pět metrů.

„Takový případ máme mezi naší obcí a Martinicemi. Je to křižovatka smrti, už tam bylo snad patnáct mrtvých. I já tudy jezdím se strachem a zastavuji, i když jsem na hlavní. Mělo by se to určitě řešit a upozornit zemědělce, aby na těchto místech sadili něco jiného," zlobí se starosta.

Vysoká tráva je podle něj sice menší problém, ale i s ní se potýkají. „Jsme obec třetí kategorie, dostane se na nás se sečením dvakrát za rok nebo dokonce jenom jednou. Zatím tady není tráva až tak vysoká, ale brzy bude," varuje Stanislav Němec.

Podle vedoucího údržbového střediska Správy a údržby silnic v Kroměříži Pavla Dvořáka se letos na Kroměřížsku začalo se sečením trávy kolem silnic 11. května.

„Seče se podle potřeb Ředitelství silnic Zlínského kraje, a to podle důležitosti. Už máme posečené silnice druhé třídy a nyní se tedy začíná i se třetími třídami," řekl pro Kroměřížský deník vedoucí.

Připomněl ale, že tráva pochopitelně roste v celém regionu najednou a ne postupně, tak jak by silničáři pro bezproblémové posečení potřebovali.

„Sečeme dvakrát i třikrát, když je to potřeba, to bývá třeba u cest druhých tříd. Záleží hodně na počasí, to rozhoduje o tom, jak moc tráva naroste. Myslím si ale, že na konci června by už měly být všechny příkopy kolem silnic v regionu posečené," uzavřel Pavel Dvořák.