Starostové nabídli ČSSD sestavit krajskou radu složenou pouze ze sociálních demokratů. Této příležitosti se však strana rozhodující se pro koalici na další čtyři roky podle nich nechopila.

„Voličům jsme slíbili, že velkou koalici ODS a ČSSD nepodpoříme, to nehodláme porušit. Za situace, kdy se ODS a ČSSD opět dohodla jen na vzájemné výměně kanceláří krajského úřadu, jsme v sobotu nabídli vítězi voleb, nechť vládne samostatně s tím, že starostové ČSSD podpoří," objasnil lídr Starostů Petr Gazdík.

Dodal, že spojení ODS a ČSSD ve Zlínském kraji by bylo první v republice, přestože výsledek voleb ve Zlínském kraji umožňoval sestavit krajskou radu jak bez komunistů, tak bez velké koalice.

Její obnovení je tak podle Starostů naprosto nedůvodné a jen potvrzuje dohodu jejich lídrů, že po volbách dojde k obnovení, ať volby dopadnou jakkoli. Předvolební vymezení obou stran byla tak prý jen hraná.

„Zástupci ČSSD nám sami při vyjednávání sdělili, že si mohli vybrat z více než deseti variant povolebního uspořádání. Přesto si zase vybrali přátele z ODS. Jde o to si kraj rozdělit, volby byly jen takový dražší divadelní kus. Jsem z toho absolutně znechucený a uvažuji o odchodu z komunální politiky. Zlínské ČSSD je naprosto jedno, jaké přání projevili lidé ve volbách," prohlásil starosta obce Vysoké Pole Josef Zicha, který také za Starosty kandidoval.

Mišák: Jednání Starostů mě překvapilo

Lídr ČSSD Stanislav Mišák nesouhlasí s tvrzením, že by sociální demokraté nabídku od Starostů odmítli.

„Stále jednáme v souladu s usnesením krajského klubu zastupitelů a krajského výkonného výboru. V sobotu ráno jsme si navíc domluvili na neděli schůzku, takže jednání Starostů mě překvapilo. Volí zvláštní postup, kdy stejný email zašlou mě i novinářům,“ míní Mišák.

Dodal, že Starostové zřejmě podlehli spekulacím v médiích a znovu zdůraznil, že nic zatím není uzavřeno. Více tuto záležitost komentovat nechtěl.

„Pokud dojde odpoledne k dohodě, připravíme tiskové prohlášení už večer. Pokud ne, budeme jednat znovu zítra,“ řekl lídr sociálních demokratů. Se kterým koaličním partnerem jako prvním, a tedy svým favoritem pro spolupráci, do doby uzavření dohody sdělit nechtěl.

Podle informací, které se Deníku podařilo zjistit, má mít ČSSD první jednání právě s ODS ve 14 hodin, o dvě hodiny později s lidovci a na 18 hodin jsou pozvaní Starostové.

Čtenáři Deníku: Je to zrada

Pokud se však skutečně spojí ČSSD s ODS, považují to za zradu i někteří voliči. Dokumentují to příspěvky čtenářů v diskusi na webu Zlínského deníku.

„Já už k volbám příště nepůjdu, když to vypadá tak, že si koryta rozdělí jedni a ti samí. Holt to tak vypadá, že se Lukáš, Mišák a spol. budou mít další čtyři roky zase dobře,“ napsal čtenář, který se podepsal jako Sadler.

„Jasně jsme snad dali ve volbách najevo, že už ODS nechceme… Proč se s nimi spojovat? V tom případě je úplně jedno jestli je hejtman Lukáš nebo Mišák. Považuji to za podraz na vaše voliče a už nikdy volit nepůjdu – k čemu taky??“ píše se v příspěvku podepsaném přezdívkou mara.

„Řekněme, že ČSSD utržila volební vítězství na odporu proti 30 Kč poplatků ve zdravotnictví, které zavedla ODS. Nyní touha být zaměstnán na kraji je u představitelů vládnoucí ODS silnější než chuť dodržovat vlastní program. Lidovci budou v jakékoli vládní sestavě, hlavně že u toho budou.

Starostové by se jediní k ČSSD nyní hodili a taková koalice by asi odpovídala přání voličů těchto dvou stran. Na další volby kašlu,“ sdělil zase přispěvatel, který se podepsal jako Aleš Kirovski.

ČSSD, která přesvědčivě vyhrála krajské volby ve Zlínském kraji, získala od voličů 35,4 procenta. Na druhém místě skončili občanští demokraté s téměř dvaadvaceti procenty. KDU-ČSL získala 13 procent, 11 procent potom komunisté. Do zastupitelstva se dostali také Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj s desíti procenty hlasů voličů.