Vyzvalo je k tomu Sdružení místních samospráv a Spolek pro obnovu venkova. Starostové doufají, že je přijme předseda vlády Petr Nečas (ODS) a že se díky požadavku podaří zmenšit rozdíly mezi příjmy samospráv a zmírnit údajnou diskriminaci obcí a měst s počtem obyvatel pod 150 tisíc obyvatel.

Zástupci Skaštic, Kyselovic, Bařic, Šelešovic, Litenčic, ale také třeba Žalkovic chtějí podpořit návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní, která se týká rozdělování sdílených daní mezi jednotlivé obce.

Na konci července ji poslal do meziresortního připomínkového řízení ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

„Každý občan má právo na zajištění srovnatelné úrovně veřejných služeb ze strany obcí, ale současný systém jejich financování je všem obcím neumožňuje poskytovat se stejným rozsahem i kvalitou. Proto navrhujeme takové změny, které rozdíly napříč obcemi zmírní,“ uvedl ministr financí.

Sdílené příjmy obcí by tak měly posílit o osm a půl miliardy na úkor národních dotačních titulů ve státním rozpočtu a dosavadního příspěvku na školství.

Podle návrhu, který by v případě prosazení mohl být účinný začátkem roku 2013, by se měl zohlednit i počet žáků v mateřských a základních školách v obci.

A tato představa se zamlouvá třeba starostce Kyselovic Magdě Říkovské (bez stranické příslušnosti). „Zúčastnila jsem se už happeningu starostů obcí Zlínského kraje před Magistrátem města Zlína letos 9. září, kde jsme podepisali dopis adresovaný premiérovi. Rozhodla jsem se, že novelu podpořím i svou účastí v Praze,“ vysvětluje starostka.

Jak dodává, čtyři největší města v zemi (Praha, Brno, Ostrava a Plzeň) dostávají ze společných daní na jednoho obyvatele čtyřiapůlkrát větší příspěvek než ostatní města a obce.

V konkrétních číslech to znamená, že například Praha dostává na svého občana od státu 31.700 Kč, ostatní města a obce pak 6.700 Kč.

„Podle novely, která se vyjednává už pátý rok, by se měl právě ten čtyřapůlnásobek snížit na trojnásobek. Tím by se rozpočet naší obce mohl navýšit o 850 tisíc korun. Náš roční rozpočet činí pět milionů a z toho necelý milion můžeme použít na obnovu a rozvoj obce, proto musíme neustále shánět peníze z různých dotačních titulů. V případě, že novela vstoupí v platnost, bychom do obce mohli každý rok investovat skoro dvojnásobně,“ věří Říkovská.

Podobně uvažuje třeba starosta Skaštic. „Chápu, že Praha je hlavní město, ale ať mi nikdo neříká, že Pražáci nejezdí do vesnic a nemají chaty. I malé obce se musejí starat o majetek. Stát navíc nakládá stále víc a víc povinností,“ říká Richard Novák (KDU-ČSL).

Doplňuje ho také starosta Žalkovic Radomír Pala (bez stranické příslušnosti).

„Cítím to tak, že by se měla odstranit nespravedlnost. Dovedu pochopit, že větší obce by měly dostat něco navíc, ale přiznejme si, že občané Žalkovic i Prahy jsou na stejné úrovni. Oba mají červenou krev a jsou z masa a kostí,“ shrnul starosta.

Klade si také otázku, proč na Slovensku jsou rozdíly v příjmech obcí ve výši dvouapůlnásobku, u nás však mnohem vyšší. „Cítíme to trochu jako křivdu. Naším záměrem není bohatým brát a chudým dávat, jenom chceme spravedlnost,“ tvrdí Pala.

Dnešní akce není podle starostů negativní demonstrací, ale naopak podporou. Většina si proto s sebou místo transparentu bere vlajku obce.

Zástupci měst a obcí se v Praze sejdou v deset hodin dopoledne na náměstí Jana Palacha a odtud se vydají k Úřadu vlády, kde požadavek předají Petru Nečasovi. „Doufáme, že nás přijme,“ přeje si za všechny starosta Skaštic.