Kromě vítězného hnutí ANO tvoří novou radniční koalici lidovci, ČSSD, ODS, Zdravé Kroměřížsko a uskupením OK Občané Kroměříže.

V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu má nová koalice pohodlnou většinu sedmnácti křesel. Do opozice míří dosavadní starosta Jaroslav Němec a jeho Nezávislí společně s Piráty, SPD a PRO 2022.

„Děkuji za projevenou důvěru. Stejně tak děkuji i panu Němcovi za dosavadní osmileté vedení města. Já budu rád navazovat v oblastech, kde se městu dařilo. Naopak v oblastech, kde vidím rezervy, se budu snažit město dále rozvíjet,“ řekl krátce po svém zvolení nový starosta Tomáš Opatrný (ANO 2011), který v čele radnice po osmi letech vystřídal Jaroslava Němce, který se svými Nezávislými míří do opozičních lavic.

Stejně tak Piráti, SPD a PRO 2022.

„Budu se snažit, vést město tak, abychom zintenzivnili investice ve městě a to tím, že začneme více a lépe využívat dotační tituly. K funkci starosty přistupuji s pokorou, jsem si vědom tíhy odpovědnosti, která na mě leží a budu se snažit vás i občany města nezklamat,“ doplnil nový starosta.

Opatrný bude mít na starost kupříkladu finance, investice, regionální rozvoj, městskou policii či tvorbu územního plánu.

Opozice kritizuje počet uvolněných členů

Zastupitelé na čtvrtečním zasedání zvolili také nové místostarosty a radní. Kroměříž bude mít nově dva uvolněné místostarosty a jednoho uvolněného radního, tedy osoby, které budou své funkce vykonávat na plný úvazek.

Právě počet uvolněných členů je terčem kritiky opozice.

Rudolf Seifert.
Starostou Holešova zůstane Seifert. Lidovce v koalici nahradilo SPD a ČSSD

„Proč jste celé čtyři roky kritizoval, že je starosta a čtyři místostarostové, když teď je to prakticky totožné, jen něco je jinak nazváno,“ tázala se na čtvrtečním zasedání Jana Janoušková (Nezávislí).

Podle Tomáše Opatrného se však nejedná jen o změnu názvosloví. Město tak podle jeho slov výrazně ušetří.

„Doposud byly čtyři uvolněné funkce. Navrhuji redukci na tři uvolněné funkce plus jednu neuvolněnou. Nejedná se o změnu názvosloví – tato úprava spočívá v tom, že v tomto volebním období dojde k úspoře na odměnách pro uvolněné a neuvolněné členy zastupitelstva ve výši 2,9 milionu korun,“ kontroval Opatrný.

Tři místostarostové

První místostarostou byl zvolen Karel Holík (ČSSD), který bude mít v gesci školství, životní prostředí, služby, informační technologie, Sportovní zařízení města, Biopas či Kroměřížské technické služby.

Pod druhého uvolněného místostarostu Pavla Motyčku (KDU-ČSL) budou spadat sociální věci a zdravotnictví či Sociální služby města Kroměříže. Třetí, avšak neuvolněný, místostarosta Jan Hebnar (ODS) bude mít v gesci odbor občansko-správních agend a odbor stavebního úřadu.

Holešovský zámek obývá po desítky let kriticky ohrožený druh netopýra.
Neviditelní obyvatelé holešovského zámku. Přebývají tam desítky let

Uvolněný radní Jiří Kašík (OK Občané Kroměříže) dostane na starost kulturu, cestovní ruch, partnerská města, Dům kultury v Kroměříži, Knihovnu Kroměřížska a obecní živnostenský úřad.

ANO má v radě čtyři hlasy z devíti

Devítičlennou radu města nově tvoří Tomáš Opatrný, Vladimíra Vondráčková, Martin Bsonek, Jan Pšeja (všichni hnutí ANO 2011), Karel Holík (ČSSD), Pavel Motyčka (KDU-ČSL), Jan Hebnar (ODS), Jiří Kašík (OK Občané Kroměříže) a Richard Kreml (Zdravé Kroměřížsko).

Letošní komunální volby v Kroměříži vyhrálo hnutí ANO 2011 se ziskem 21,93 procenta hlasů a sedmi mandátů.

Druhou příčku obsadil subjekt Jaroslav Němec – Nezávislí s 14,44 procenta hlasů a čtyřmi zastupiteli. Dalších osm subjektů má po dvou zastupitelích – třetí strana Právo Respekt Odbornost (8,20 procenta hlasů), čtvrtá KDU-ČSL a nezávislí (7,30 procenta), páté Zdravé Kroměřížsko (7,15 procenta), šestá Svoboda a přímá demokracie (SPD) (7,04 procenta), sedmá ČSSD a nezávislé osobnosti (6,61 procenta), osmá ODS (6,18 procenta), devátí Piráti (6,17 procenta) a desátí OK občané Kroměříže (5,99 procenta).